24 Jan

Windows’un başlat menüsünü unutun

Programlara ulaşmanın kolay yolunu sunan Launchy, 1.0 beta sürümünden çıkmış ve 1.0 final sürümüyle indirilmeye hazır bir şekilde sourceforge sunucularında bekliyor. 1.0 sürümüyle eklenen bir özellik mi bilmiyorum ama Launchy’yi kullanarak Google, Wikipedia ve Yahoo gibi arama motorlarında arama yapabiliyorsunuz. Örneğin google yazıp tab tuşuna basarsanız ve aramak istediğiniz kelimeyi girerseniz Launchy varsayılan browserınızda arama sonucunu gösteriyor. Eğer mouse yerine klavye kullanmayı tercih edenlerdenseniz Launchy kesinlikle kullanmanız gereken bir program.

launchy

23 Jan

Sealand prensinden izin çıkmadı

thepiratebayDaha önce Korsanista’a Özgürlük başlığıyla teknoist’te yer alan Pirate Bay‘ın Sealand’ı alma çabaları Sealand prensi Michael Bates’in CBS söyleşisinde yaptığı açıklamalarla suya düşmüş görünüyor. Prens Michael Bates yaptığı açıklamada dosya paylaşımına karşı olduğunu belirterek Sealand’ı Pirate Bay’a satmak gibi bir niyetlerinin olmadığını söylüyor.

Dundee Üniversitesi’nden Profesör Robin Churchill ise İngiltere’de uygulanan hukuk kurallarınının Sealand üzerinde de geçerli olduğunu belirterek, Pirate Bay’ın Sealand‘ı alma girişimini anlamsız buluyor.

Daha önce Piratebay, Sealand’ı alamazsa fiyatı 50,000 dolardan başlayan diğer adalarla ilgineceğini açıklamıştı (Pirate Bay’ın şuana kadar topladığı para mikatarı ise 19,941 dolar).

21 Jan

Googlephone değil Google Switch

google-switchMobil sektöre uzaktan göz kırpan google, web hizmetlerinin bir çoğunu mobil ortama taşıyor, mobil sektörün başını çeken şirketlerle anlaşmalar imzalıyor. Google’ın mobil sektöre göz kırpışından kıllanan teknoloji yazarları da googlephone adlı bir telefonun duyurulmasının yakın olduğunu belirtiyorlar. Bir süredir ortalıkta dolaşan Googlephone söylentisi giderek ciddi bir hal almaya başladı. Öyleki Googlephone’u Samsung’un üreteceği söyleniyor. Hatta Engadget’de ki bir habere göre Googlephone’un gerçek adı da belli olmuş: Google Switch. Haberin devamındaysa telefonun üzerinde depolama için herhangi bir cihaz olmayacağı bilgilerin direk Google ağına kaydedileceği yazıyor (bu bilgi resmi olmasa da google politikasına çok uygun gözüküyor).

Not: Yazıda kullanılan imaj temsilidir.

14 Jan

Taşınabilir Sudoku

sudoku_portableSudoku’yu şimdiye kadar hiç oynamasam da oyunun bağımlısı bir çok arkadaşım var. Japonca’da sayılar tek olmalı anlamına gelen sudoku Uzakdoğu’dan tüm dünyaya yayılan hatta gazetelerimizin rant yarışına neden olan bir oyun. Neyseki bilgisayar var! Eğer siz de bir Sudoku bağımlısıysanız Portable Sudoku tam size göre. Kurulum gerektirmiyor, boyutu küçük, flash diskinizle siz nereye sudokunuz oraya. Taşınabilir Sudokunuzu ücretsiz olarak http://portableapps.com/apps/game… adresinden indirebilirsiniz.

İlgili Yazılar:
Hafta sonu eğlencesi: BzFlag
Hafta sonu eğlencesi: True Combat Elite
Ücretsiz oyun fontları

13 Jan

Korsanistan’a özgürlük!

sealandPaylaşıma yepyeni bir boyut getiren torrent en popüler paylaşım sistemi. Pirate Bay ise torrent pastasından en büyük paya sahip sitelerden biri. Alexa istatistiklerine göre çok ziyaret edilen siteler kategorisinde 362nci sırada yer alıyor. Sunucuları İsveç’te bulunan site korsan içerikten dolayı telif hakları davalarından bir türlü başını alamıyor. Pirate Bay’ın bu durumdan kurtulmak için bulduğu çözüm ise bir hayli ilginç.

İngiltere açıklarında 1967 yılında bir platform üzerine kurulan Sealand‘i almayı kafasına koyan Pirate Bay kullanıcılardan bağış topluyor. Hatta her bağış yapana vatandaşlık hakkı vereceğini söylüyor. Pirate Bay Sealand’ı almayı başarırsa Türkiye’den önce Avrupa Birliğine de girmeyi başarır mı bilinmez ama internet tarihinin en ilginç olayları arasında yer alacağı kesin. (eğer Sealand’den Baron ya da Barones ünvanını almak isterseniz buradaki siteden 29 sterlin karşılığında alabilirsiniz) via

11 Jan

Skype ifadeleri

skype

Skype hem telefon görüşmeleri gerçekleştirmek hem de anında mesajlaşmak için gerçekten iyi bir çözüm. Mesajlaşırken kelimeler kafi gelmiyorsa winaddons‘un yayınladığı çeşitli skype ifadeleri ile anlatmak istediklerinizi belki daha kolay ifade edebilirsiniz.

11 Jan

2007’nin balonu iPhone mu?

Uzun zaman bir söylenti olarak dolaşan Apple iPhone sonunda gerçeğe dönüştü. Steve Jobs iPhone’u diğer tüm cep telefonlarının beş yıl ötesinde, devrimsel ve sihirli bir ürün olarak tanımlıyor. Ve elbette reklam yapıyor. Sanıldığı gibi Apple iPhone diğer cep telefonu üreticilerinin ürettiklerinden çok daha fazlası değil. Hatta kimileri tarafından iPhone’u üretmek Apple’ın piyasada tutunabilmesi için bir zorunluluk.

Beş yıl ötede olan ne var?

Steve Jobs’un beş yıl ötede demesine hemen kanmamak gerek zira iPhone 2 megapiksellik kamera, çıkarılamayan pili ve kısa ömrü, 3g desteğinin olmaması ile eksi puanı haketmiş durumda. Read More