27 Feb

Kablosuz internet bağımlılık yapıyor

wirelessAmerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen bir çalışma kablosuz internet kullanıcılarının  internet başında daha çok kaldıklarını ortaya çıkardı. BBC NEWS’de yer alan habere göre The Pew Internet and American Life Project tarafından gerçekleştirilen araştırmada internet kullanıcılarının %54’ünün gün içinde e-postalarını kontrol ederken bu oranın kablosuz internet kullanıcılarında %72’ye çıktığı görülmüş. Internet kullanıcılarının %17’si iş yerinde kablosuz ağı kullanırken bu oran ev içinde %20 olarak tespit edilmiş. Erkekler Internete kablosuz bağlanma oranında kadınları geride bırakmış. 18 yaş üzeri 2.373 internet kullanıcısıyla gerçekleştirilen çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Feb

3G’ye beş kala

Bu ayın 16’sında cep telefonu operatörlerinin 3G hizmeti vermeleri için önünün açılmasından sonra şimdi akıllarda 3G lisansı alacak operatörlerin 3G’yi Türkiye’de yaygınlaştırıp yaygınlaştıramayacakları sorusu var. Zira yurtdışında 3G sevdasından ağzı yanmış bir çok GSM operatörü bulunuyor.
Bugün Türkiye’de hizmet veren operatörler 3G desteği vermeye başlasalar 3G’den yararlanabilecek cep telefonu kullanıcı sayısı 750 bin en iyi ihtimalleyse 1,5 milyon. Yüksek lisans bedellerini bu kullanıcı kitlesinin cebinden çıkartamayacağınıza göre hem 3G telefon sahipliğini arttırmak hem bu kullanıcılara 3G’yi tanıtmak hem Türk kullanıcısına uygun içerik ve uygulamalar sunmak hem de bu kullanıcılardan yüksek bedeller talep ederek 3G kullanıcılarını ürkütmemek zorundasınız. Dolayısıyla Türkiye’de 3G hizmeti vermeye talip cep telefonu operatörlerini zorlu bir sınav bekliyor. Üstelik bu sınav öyle çok uzun bir zaman diliminde verilebilecek bir sınav da değil.

NTV’de yayınlanan Dünyayı Yönetenler adlı programa katılan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv 3G’ye bu yıl başlayacaklarını söyledi. Sabah gazetesinde yayınlanan bir diğer haberde de Ciliv, Avrupalı operatörlerin başarısızlıklarını incelediklerini aynı hatayı tekrarlamayacaklarını söylüyor ama bunu nasıl başaracaklarına dair herhangi bir görüş belirtmiyor.

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ise lisans bedellerinin yüksekliğinden yakınıyor. Lisans bedellerinin düşürülmesini ya da Estonya örneğinde olduğu gibi lisansların bedelsiz olarak tahsis edilmesini savunuyor. 3G konusunda Telsim’den pek ses soluk çıkmazken bu üç operatör arasında 3G’ye en hazırlıklı ve istekli operatör Turkcell gibi görünüyor.

Türkler 3G’ye daha hızlı alışacak gibi iddialar ortaya atılsa da İspanya, İsviçre, Danimarka, Almanya, Portekiz gibi ülkelerde hüsranla sonuçlanan 3G’nin Türkiye ayağının akıbetini zaman gösterecek.

15 Feb

Internette beyin fırtınası

Tıpkı activeCollab gibi Türkçe’ye çevrilmesi gereken web uygulamalarından bir diğeri de bubbl.us. Web üzerinden beyin fırtınası yapmanıza olanak tanıyan bubbl.us basit arayüzü ve ortaya çıkan fikirleri bir arada toplayabilmesiyle başarılı bir web uygulaması. Yaptığınız beyin fırtınasını blogunuzda yayınlamanız için Post Externally, hazırladığınız beyin fırtınalarını bilgisayarınıza kaydetmek için Export ve bilgisayarınızdan bubbl.us’a yüklemeniz için Import seçeneklerinin eklenecek olması bubbl.us’ı daha güçlü kılacak özellikler. bubblus

14 Feb

Netscape yazım hatalarını önleyecek

Her internet kullanıcısının hemen hemen hergün adres bara ulaşmak istediği sitenin adresini yanlış yazdığı oluyordur. Bu yanlış yazımların zaman alması bir yana adresi tekrar girmek zahmetli geliyor çoğu zaman. Bir süre önce geri döneceğini açıklayan Netscape 9, bu tür hataları en aza indirgeyerek kullanıcıya zaman kazandırmayı amaçlıyor. Örneğin google.com yerine google.ocm yazdınız; Netscape’in yeni versiyonu bu yanlışlığı anlayacak ve yazdığınız adresi google.com şeklinde düzelterek sizi girmek istediğiniz siteye yönlendirecek. Netscape blogda yazana göre Netscape 9, 30 farklı hatayı anlayıp düzeltebilecekmiş.


11 Feb

E-dergi hazırlamanın kolay yolu

formatpixelEğer bir online dergi hazırlamaya karar verdiyseniz derginin tasarımının okuyucuyu tatmin etmesi gerekir. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun bu içeriği okunabilir bir tasarımla sunmadıktan sonra geniş bir kitleye hitap edemezsiniz. Ya hiç tasarım bilginiz yoksa! Vazgeçmeyin, formatpixel online dergi hazırlamanıza yardımcı olacak bir web servisi. Kullanımı basit ve çok sayıda şablon arasından derginizin tasarımını seçebiliyorsunuz. Eğer uzun vadede derginizden maddi bir gelir beklemiyorsanız Formatpixel derginiz için en ekonomik yol.

Formatpixel üzerinde oluşturduğunuz alanınıza JPG, GIF ve PNG uzantılı imajlarınızı, FLV uzantılı video dosyalarınızı ekleyebilir, eklediğiniz imajlara bazı renk filtrelerini uygulayabilirsiniz.

Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz Formatpixel’den istediğiniz sonucu alırsanız ve derginizi Formatpixel ile hazırlamaya devam etmek isterseniz hesabınızı yükseltmeniz gerekiyor. Çünkü ücretsiz üye iseniz sadece bir tane dergi hazırlayabiliyorsunuz. Eğer yıllık 80 dolarlık bir bütçe ayırırsanız Formatpixel üzerinde 20 adet dergi hazırlayabilirsiniz.

Türkçe içerikli online dergiler

Hem online derginizi hazırlamadan önce dergi formatını hakkında kafanızda bir şeyler canlandırması hem de ilgi alanınıza hitap etmesi olası ücretsiz e-dergilerle tanışmanız için Türkçe içerikli online dergi girişimlerini şağıdaki bağlantıları takip ederek bakabilirsiniz.

Görsel sanatlar dergisi Bak
Edebiyat dergisi Zifir
Basketbol dergisi 3Sayı
Bilgisayar ağırlıklı PDF Dergi
Boo dergi
E-Kare
Linux’a gönül verenlerin dergisi E-Lapis

Yukarıdaki bağlantılar haricinde çok sayıda Türkçe içerikli e-dergi de mevcut ancak bunların çoğu ilk sayıdan sonra yeni bir sayı çıkartmamış ya da ekonomik nedenlerden ötürü kapanmış olanlar.

Eğer yabancı dergilere de göz atmak isterseniz pdf-mags çok sayıda e-dergiye link veren kaliteli bir kaynak.

İlgili yazılar:
Dergileri yanınızda taşıyın

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz RSS aracılığıyla siteye abone olarak gelecekte eklenecek diğer yazıları da kolayca okuyabilirsiniz.

11 Feb

Youtube, metacafe, blip.tv videoları birarada

Son zamanda video paylaşımı o kadar popüler olduki her geçen gün yeni bir online video servisiyle karşılaşıyoruz. Bu servislere bir yenisi daha eklendi. Geçen yılın Aralık ayında açılan Vodpod yeni bir servis daha ekledi. Vodpod’un yeni servisi sayesinde YouTube, Google Video, blip.tv, metacafe gibi online video sağlayıcılarını bir yerde toplayıp site kodlarınız içine gömebiliyorsunuz. Örneğin vahşi yaşam kuşlarını konu alan videoları tek bir yerde toplayabiliyorsunuz. Eğer video koleksiyonunuza yeni bir video eklerseniz eklediğiniz yeni videonuz da bu oynatıcı içinde görünüyor. Böylelikle sayfalarınızı yüzlerce video oynatıcının yarattığı görüntü kirliliğinden korumuş oluyorsunuz.

Ayrıca Vodpod’a kayıt olurken seçtiğiniz kullanıcı adınız size subdomain olarak veriliyor.

vodpod

İlgili yazılar:
Youtube videolarını MP3 formatında indirin
Videoların ilacı: Hey!Watch
Videoları konsoldan indirin
Açık kaynak kodlu Flash Server
Youtube favorilerinizi bilgisayarınıza indirin

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz RSS aracılığıyla abone olarak gelecekte eklenecek diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

10 Feb

E-postalarınızı geleneksel yöntemle gönderin

Pixeletter, geleneksel postacılıkla elektronik postayı birleştiren hizmetler sunan bir servis. Yaptıkları iş kısaca şöyle: Siz bilgisayarınızdan bir e-posta yazıp Pixeletter’a gönderiyorsunuz onlar gönderdiğiniz e-postanın çıktısını alıp e-postanızda belirttiğiniz adrese 24 saat içinde gönderiyorlar. İlk başta kulağa tuhaf gelse de verdikleri hizmet oldukça kullanışlı. Servisten, özellikle bilgisayar, internet ve cep telefonu kullanamayan yaşlılara (listeye cep telefonu da dahil oldu çünkü Pixeletter SMS mesajlarını da geleneksel posta yöntemiyle adrese teslim ediyor) ya da bilgisayar ve internet erişimi olmayanlara posta göndermek için yararlanabilirsiniz. İyi haber Pixeletter hizmet ağı içerisinde Türkiye de bulunuyor.
pixelletter
İlgili yazılar:
Spamden korunmanın yolları
Web siteleri için yeşil pasaport
Hotmail on yaşında

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz RSS aracılığıyla abone olarak gelecekte eklenecek diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

10 Feb

Kullanılabilirlikten haberiniz var mı?

Google arama sonucunda bir kullanıcının nerelere baktığı gösteriliyor. Sarı ve kırmızılar yoğunluğun arttığı alanlar.Türkiye’de web sitesi kullanılabililirliği deyince akla ilk gelen isimlerden Doç. Dr. Kürşat Çağıltay ve ekibinin gerçekleştirdiği kullanılabilirlik çalışmaları Hürriyet Gazetesinin e-yaşam ekine konu olmuş. Haber, Çağıltay ve ekibinin çalışmalarını çok yüzeysel olarak anlatsa da kullanılabilirliğin öneminin anlaşılması açısından sevindirici. Kürşat Çağıltay, çalışmalarını paylaşmayı seven bir akademisyen. Eğer bu konuyla ilgileniyorsanız Çağıltay’ın yazılarına ve çalışmalarına bakabilirsiniz. Daha fazlası içinse burası iyi bir başlangıç olabilir.

07 Feb

Netscape geri dönüyor

ns9_teaser_1Kullanıcı sayısının büyük bölümünü Internet Explorerın çıkışıyla birinci tarayıcı savaşlarında kaybeden Netscape, 2006 yılının sonuna gelindiğinde yüzde birlik kullanım oranıyla eskiden Netscape kullananların tebessümle hatırladıkları bir tarayıcı haline geldi. Üst üste aldığı malubiyetler serisinden sonra yıllardır (Netscape 8 2005 yılında duyurulmuştu) yeni bir sürümü de çıkmayan Netscape’in 9uncu sürümünün müjdesi Netscape blogtan geldi.

Geliştiricilerin yaptıkları açıklamaya göre Netscape’in yeni sürümü web sayfası editörü ve mail istemcisi gibi ağır yüklerini atacak, bunun yerine Firefox eklentileri ile çalışabilecek. Diğer bir yenilik ise Netscape’in cross-platform olması. Bu sayede Netscape’i Windows, Mac OS X ve Linux üzerinde görebileceğiz. Phishing koruması, basit arayüz ise bu sıralar tüm tarayıcılarda gördüğümüz özelliklerden. Geliştiriciler yeni sürüm hakkında her hafta yeni bilgiler yayınlayarak ilgiyi devamlı kılmaya çalışacaklar. Bakalım Netscape’in yeni versiyonu üçüncü tarayıcı savaşlarını başlatacak gücü bulabilecek mi?