27 Mar

Bir zamanlar Microsoft

Yazılım devi Microsoft’un başındaki isim Bill Gates’in yazılım ve bilgisayar endüstrisi üzerine 1989 yılındaki düşüncelerini merak ediyor musunuz? Cevabınız evetse nesneye yönelik programlamadan artık bir çok bilgisayarda bulunmayan donanım olarak bulunmayan disket tabanlı yazılıma kadar bir çok konuya değinen Gates’in konuşmasına buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

26 Mar

Mouse’un gözle imtihanı

Saatler süren web gezintinizi mouse yerine gözlerinizi kullanarak gerçekleştirmek güzel olmaz mıydı? Gaze-enhanced User Interface Design Project  sayesinde bilgisayar kullanıcıları yazılımları gözleriyle yönetebiliyor. Doktora öğrencisi Manu Kumar’ın eye-tracking teknolojisini kullanarak geliştirdiği yazılım mouse kullanımını ve tıklamayı ortadan kaldırıyor. Projenin tutması için kullanıcıların mouse alışkanlıklarından vazgeçip geçemeyeceği bir yana  şu an sistemin maliyetinin 25 bin dolar olması  projenin önündeki en büyük engel.  Meraklısı için sistemin işleyişini anlatan bir videoya youtube üzerinden ulaşılabiliyor.

25 Mar

Rapidshare dosyalarını arayın

Internet üzerinde dosya paylaşımı için kullanılan en büyük veritabanına sahip site şüphesiz Rapidshare. Rapidshare yönetimi varolan trafiği daha fazla arttırmamak için olsa gerek, kullanıcılara rapidshare sunucularına yüklenen dosyaları arama opsiyonu sunmuyor. Rapidshare linkleri için google üzerinden yapacağınız aramalarda çıkan sonuçlar ise genellikle ölü linklerle sonuçlanıyor.

Rapidsharing, rapidshare sunucuları üzerindeki dosyalara ulaşmanızı kolaylaştıran bir çözüm sunuyor. Sekiz kategori altında dosyaları listeleyen Rapidsharing ayrıca gireceğiniz anahtar kelimelerle rapidshare sunucuları üzerinde arama yapmanızı da sağlıyor.

*Rapidshare sunucularından indirdiğiniz uygulamaları kurmadan önce anti-virüs yazılımınızı güncelleyerek indirdiğiniz uygulamaları taratmayı unutmayın!

24 Mar

Debian için her gün yeni bir paket

Adını sevgilisi Debra ve kendi adı olan Ian’ın birleşiminden alan Debian Linux Dağıtımı Projesi Debian Package of the Day adlı bir bloga sahip. Her gün yeni bir Debian paketinin ayrıntılandırılarak anlatıldığı blogda paketlerin ekran görüntüleri de veriliyor. Böylelikle bir paketi yüklemeden önce ne yükleyeceğiniz hakkında az çok bilgiye sahip oluyorsunuz. Öyle paketler var ki Windows’un diskte gereksiz yer kapladığını düşündürüyor.

debian-rules_440px

13 Mar

Siteniz için alternatif alanadı

Çok istediğiniz bir alan adı var ama siz bu alan adını bir başkası aldığı için kullanamıyorsunuz. Xona.com altında yer alan Domain Hacks aracıyla almak isteyipte alamadığınız alan adlarının benzerlerini alabilirsiniz. Örneğin podcast içerikli bir site hazırlayacaksınız ve bu ismin akılda kalmasını istiyorsunuz. podcast için com, net ya da org uzantılarının hepsi dolu olduğu için domain hacks aracını kullanarak podcast için alternatif domain adları türetebilirsiniz.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz RSS aracılığıyla abone olarak gelecekte eklenecek yazıları da kolayca okuyabilirsiniz.

07 Mar

Youtube kapandı sıra sizin sitenizde

Artık sağır sultan bile duydu YouTube karşılıklı atışmalar sonucunda yayınlanan bir videodan ötürü kapandı. YouTube’un sansürlenmesi sadece teknoloji haberleri sitelerinde değil konvensiyonel medya tarafindan isletilen internet haber sitelerinde de en cok konusulan bir haber oldu.

Hem bir çok kulanıcı tarafından hem de sitenin kapanma kararını verenler tarafından yanlış anlaşılan bir kaç nokta var. Kullanıcıların büyük bir kısmı sitenin Türk Telekomun iradesiyle kapandığı yönünde bir bilgiye sahip. Oysa Türk Telekom sadece bu kararın uygulayıcısı, şimdi youtube yazdığınızda karşılacağınız ekranda da görebileceğiniz gibi kararı veren ve kararın uygulanmasını isteyen İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi.

Sitenin kapanma kararını verenlerin anlamadığıysa internetin, iletişimin ve bilgi çağının ne olduğu. Youtube’un bu konuda kusuru vardır yoktur konumuz bu değil. Konumuz iletişim çağında yaşadığımız bu trajikomik olay. Sansür çözüm değil, hiçbir zaman da olmadı. Bilgi çağı naraları attığımız okulları, evleri internetle donattığımız şu dönemde sansürlemekten başka bir çözümümüz yoksa oturup bazı şeyleri baştan düşünelim.

youtube.jpg

Eğer Elektronik Ortamda İşlenen Suçların Önlenmesi ile 2559 ve 2937 Sayılı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yasalaşırsa, elektronik ortamda işlenen belirli suçların içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden önlenmesine ilişkin ilke ve yöntemleri düzenlemek amacıyla Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı adı altında bir başkanlık oluşturulacak. Sitenizde Türk Ceza Kanununda yer alan; Çocukların cinsel istismarı (madde 103, fıkra 1), 2) Müstehcenlik (madde 226), Fuhuş (madde 227), İntihara yönlendirme (madde 84), Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama (madde 228), Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), suçlarını oluşturan bir içerik varsa siteniz bu başkanlık tarafından engellenebilecek. Sadece siteye erişim kesilmekle kalmayacak 10 bin YTL’ye kadar para cezası ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası da verilebilecek.

Tasarının mecliste tartışıldığı bu günlerde yotube’un sansürlenmesi gelecekteki site kapatmaların yanında kısa zamanda unutulup gideceğe benziyor. Biz internet kullanıcılarına ise daha geç olmadan bir seçim yapmak düşüyor…

04 Mar

Internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarla ne yapılır

Eğer bilgisayarı sadece internet için kullanıyorsanız internet bağlantınız yokken yapabileceklerinizi hiç düşündünüz mü? Internet bağlantısı bütün bir gün boyunca kesilen bu arkadaş bir nevi acil eylem planı yaparak bu süre içinde bilgisayar başında yapılabileceklerin bir listesini oluşturmuş. Hazırladığı listenin başında bookmarkları düzenlemek geliyor ancak bookmarlarınız çok anlamlı değilse (sayfanın içeriğini hatırlamıyorsanız) sayfayı görmeden organize etmek oldukça güç.

İkinci sıradaysa kullanılmayan programların silinmesi öneriliyor. Böylece hem disk alanımızı genişletecek hem registry kayıtlarımızı azaltacak hem de defrag ve scandisk süresini kısaltacağız.

Bilgisayarı temizlemek, fanları kontrol etmek üçüncü sırada yer alıyor. Eğer bir ev hayvanı besliyorsanız bu işlemi ayda bir kez yapmanız öneriliyor.

Blogunuz için bir sonraki yazıyı hazırlamanız dördüncü sırada yer alıyor ancak yazacağınız konu hakkında bir ön araştırma yapmak isterseniz yine internet bağlantısına gereksinim duyuyorsunuz.

Beşinci sırada ise bilgisayar için bakım progamlarını çalıştırmanız öneriliyor. Şisen registry için registry optimizer gibi araçları kullanmak yararlı olabiliyor.

Aslında tehlikeli olabilcek bir madde yer alıyor listenin sonunda. Sahip olduğunuz sitelerin, e-posta adreslerinin, adsense ve türevi para kazandığınız sistemlerin kullanıcı ad ve şifrelerini bir yere yazmanız; bu konuda bir yakınınızı bilgilendirmeniz öneriliyor.

İnternet bağlantınız yokken siz neler yapıyorsunuz? Önerilerinizi bekliyoruz.

01 Mar

Photoshop’un web sürümü geliyor

Cnet’te yer alan habere göre Adobe Systems altı ay içinde popüler imaj işleme yazılımı Photoshop’un online versiyonunu çıkartacak. Adobe, Photoshop’un online versiyonu için herhangi bir ücret talep etmeyecek. Adobe icra kurulu başkanı Bruce Chizen yeni online servislerin var olan ürünlerin tamalayıcısı olacağını ve bu sayede yeni müşterilere ulaşmayı amaçladıklarını belirtiyor. Google ve diğer web uygulama geliştiricilerini yakından takip ettiklerini söyleyen Chizen bu şirketler web uygulamaları pazarını tamamen kontrol altına almadan bu pazarda yer almak istediklerinin altını çiziyor.