30 Nov

Facebook’ta tanımadığınız kişileri arkadaşınız olarak eklemeyin

Bunu biz değil Computerworld’den Mike Elgan söylüyor. Elgan, Facebook ‘Nigerian 419’ olarak adlandırılan dolandırıcılığın Facebook üzerinden nasıl gerçekleştirildiğini anlatıyor. Ben bu tür dolandırıcılık girişimlerinin biz Türk kullanıcıları çok fazla etkileyeceğini düşünmesem de siz siz olun profilim zengin gözüksün diye her arkadaşlık teklifini kabul etmeyin.

29 Nov

İnternet gazeteleri acil durumlara hazır mı?

En son Mumbai’de yaşanan olaylarda acil durumlarda insanların haber alma tercihlerinin internet olduğunu bir kez daha gördük. Mumbai baskınından gazeteciliğin bugünü ve geleceği için çıkaracağımız sonuçları şöyle özetleyebiliriz:

  • Acil durumlarda internet son dakika haberlerini vermede diğer araçlara oranla daha hızlı ve daha yetenekli
  • Acil durumlarda asıl işi muhabirlik olmayan (non-journalists) ancak olayların içinde bulunan insanlar doğal olarak muhabirlere oranla çok daha hızlı hareket edebilme yeteneğine sahip
  • Asıl işi muhabirlik olmayan (non-journalists) insanlar olay yerine muhabirler ulaştıktan sonra da bilgi sağlamaya devam ediyor
  • Kablosuz internet bağlantısına sahip cep telefonları hem non-journalistler hem de muhabirler için çok yönlü birer raporlama aracına dönüşüyor
  • Olay anından çekilmiş görüntüler anlık olarak çok fazla izlendiği için sunucularda yoğunluğa hatta göçmelere neden olabiliyor bu nedenle sunucuların acil durumlar için de optimize edilmesi gerekiyor
  • Twitter gibi microblogging araçları gazeteler içinde giderek önem kazanıyor

İnternet, gazeteciliğe yeni açılımlar sağlamada oldukça başarılı. Peki internet gazetelerinin acil durumlar için bir kadrosu ya da çalışanların acil durumlar  için aldığı bir eğitim var mı?

29 Nov

Telefonsuz ADSL haberlerini Türk Telekom yalanladı

Türk Telekom bir kaç gün önce medyada yer alan Telefonsuz ADSL kullanımı mümkün olacak haberlerinin doğruyu yansıtmadığını açıkladı.

Türk Telekom sadece ADSL kullanırken bir de sabit telefon ücreti ödemek zorunda kalan kullanıcıların sevinçle karşıladığı haberi yayınladığı bir tezkiple düzeltilmesini istedi.

Biz yayınlanan tezkip metninden sevincimizi kursağımızda bırakan kısımlarını aşağıda yayınlıyoruz. Metnin tamamını Türk Telekom’dan okuyabilirsiniz.

Gazetenizin 26 Kasım 2008 tarihli nüshasındaki haberde yer aldığının aksine, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany tarafından, Türk Telekom’un “müşteri şikâyetlerini dikkate alarak yakında ADSL aboneliğinde telefon hattı zorunluluğunu kaldıracağı” şeklinde bir açıklama hiçbir şekilde yapılmamıştır.

Buna göre, ADSL aboneliğinin telefon hattına sahip olmadan da verilmesine yönelik herhangi bir çalışma ya da değerlendirmemiz mevcut değildir. Şu an itibariyle ilgili mevzuat çerçevesinde böyle bir çalışma ya da değerlendirme yapılması da mümkün bulunmamaktadır. Zira, telekomünikasyon sektörü mevzuatı da Sn. Genel Müdürümüzün de ifade ettiği gibi, hizmetlerin maliyet bazlı ücretlendirmesini zorunlu kılmaktadır.

29 Nov

Hafta sonu eğlencesi: Dünya Golf Turu

İşler bitmedi hafta sonu yine bilgisayara mahkümsunuz ya da evde kalmayı tercih ettiniz. Zaman öldürmek için bir şeyler arıyorsunuz. Golf oynamaya ne dersiniz? Cevabınız evetse Dünya Golf Turu tam size göre.

Masaüstü oyunlarda görmeye alıştığımız grafik kalitesini web tabanlı bir oyunda görmek hem şaşırtıcı hem de sevindirici. Ancak oyunun grafiklerinin kalitesinin ve yurt dışı çıkışımızın malum sebeplerden ötürü kötü olması nedeniyle oyunu oynamak için neredeyse beş – altı dakika oyunun yüklenmesini beklemek zorunda kalıyoruz. Yavaşlığın bir nedenide sitede belirttikleri gibi oyuna olan ilginin sunucuları yorması. Geçen bu süre zarfında ekranda oyunu nasıl oynayacağımıza dair bilgiler geçiyor bu sayede oyuna bir nevi ön hazırlık yapıyoruz.

Oyunun yüklenmesi bittikten sonra bizi bir sihirbaz karşılıyor bu sihirbazla oyuna başlamadan biraz pratik yapıyoruz. Dürüst olmak gerekirse daha önce golf oyunu deneyimi olmayan bir oyuncunun Dünya Golf Turu’nda biraz zorlanacağını düşünüyoruz. Ancak oyunun zorluk derecesinin yüksek olması da oyunun kalitesini arttıran bir diğer etken.

Orjinal adı World Golf Tour olan oyun hala beta aşamasında ve kimi zaman yükleyemediği dosyalardan dolayı hata verip canınızı sıkabiliyor. Oynamak için hiç bir kayıt işlemi istememesi oyuna artı puan kazandırsada oyun betadan çıktıktan sonra bu durumun değişeceğiniz düşünüyoruz.

Sonuç olarak flash oyunları seviyorsanız World Golf Tour denemeye değecek bir oyun.
Oyna: World Golf Tour

28 Nov

Ücretsiz indirip kullanabileceğiniz 11 iPhone ve iPhone 3g programı ile cebinizi zenginleştirin

Apple iPhone özellikle ülkemizdeki satış seçenekleriyle oldukça pahalı bir telefon. iPhone‘a ödediğiniz paranın üzerine neredeyse hemen hemen hepsi ücretli programları para vererek almak istemiyor olabilirsiniz. Ancak iPhone’a yükleyeceğiniz üçüncü parti yazılımlarla programlarla hem iPhone’unuzun yeteneklerini geliştirebilir hem de iPhone’dan alacağınız verimi maksimize edebilirsiniz.

Bu yüzden iPhone kullanıcıları için ücretsiz olarak hem iPhone hem de iPhone 3G ile birlikte kullanabileceğiniz programları derledik.

eReader : iPhone’da kitap okumak isterseniz eReader ile bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-kitap satan internet sitelerinden kitap satın alabilirsiniz.
İndir : eReader

Facebook : Arkadaş ağınızda neler olup bittiğini iPhone’unuzdan takip etmek için birebir. Bu programla Facebook Chat ile sohbet edebilir, fotoğraf yükleyebilir, arkadaşlarınızın fotoğraflarına ve durum güncellemelerine bakabilirsiniz.
İndir : Facebook

Google Mobile App : Google’ın Gmail, arama ve harita hizmetinden iPhone üzerinde de mahrum kalmak istemiyosanız iPhone’unuza yükleyeceğiniz ilk programlardan biri.
İndir : Google Mobile App

WeatherBug : Hava durumu sizin için önemliyse en çok kullanacağınız uygulamalardan biri WeatherBug olacak. Uydu haritaları, detaylı hava tahminleri ve 45 bin yer bilgisi bu program ile cebinizde.
İndir : WeatherBug

Twitterrific : İflah olmaz bir Twitter kullanıcısı mısınız? iPhone’unuz yanınızdayken Twitter güncellemelerini dert etmeyin. Twitterrific ile Twitter güncellemeleriniz yapacak sevdiklerinizi merakta bırakmayacaksınız.
İndir : Twitterrific

Evernote : Evernote sitesinin iPhone uygulaması olan bu program iPhone ile kolayca not almanızı sağlıyor. Mac ya da PC’niz ile senkronize bir şekilde çalışarak tuttuğunuz notları telefonunuzdan bilgisayarınıza kolayca aktarabiliyorsunuz.
İndir : Evernote

Shazam : Turkcell’in Ne Bu Çalan servisini hatırladınız mı? İşte bu program Ne Bu Çalan servisinin iPhone versiyonu. Shazam adlı bu uygulamayla sevdiğiniz ama kimin söylediğini bilmediğiniz şarkıları öğrenebileceksiniz. Program aradığınız şarkıyı iTunes üzerinden satın alma, ilgili YouTube videolarını gösterme gibi bir kaç ek özellikle birlikte geliyor.
İndir : Shazam

VoiceNotes : VoiceNotes ile yanınızda sadece bir telefon değil aynı zamanda bir ses kayıt cihazı taşımış oluyorsunuz. Programın yaptığı iş sesinizi kaydetmek. Sesinizi kaydettikten sonra kayıt dosyasını e-posta olarak gönderebiliyorsunuz. Hemen aklınıza gelen bir şeyi unutmaktan korkuyorsanız ya da iPhone kullanan bir gazeteciyseniz bu program tam size göre.
İndir : VoiceNotes

Truveo Video Search : iPhone’unuzda izlemek için video arıyorsanız Truveo Video Search online video paylaşım sitelerinden sizin için arıyor. Haber, spor, müzik kategorileri programla birlikte geliyor ancak isterseniz kendi arama kriterlerinizi de kullanabiliyorsunuz.
İndir : Truveo Video Search

The New York Times : The New York Times’a iPhone üzerinden ulaşmanın en kolay yolu. Kendi kişiselleştirilmiş kategorileri ve menülerinizi oluşturabilirsiniz. İndir : The New York Times

Light : Elektrikler kesildi, karanlıkta kaldınız hemen iPhone’unuzu çıkartıp Light’ı çalıştırıyorsunuz. Bembeyaz bir iPhone ekranı ışık kaynağınız oluyor. Basit ve etkili. İndir : Light

28 Nov

E-Okul sistemiyle liseliler de karnelerini internetten öğrenecek

Milli Eğitim Bakanlığı uyguladığı politikaların bilişim ayağında Microsoft işbirliğiyle öğrencilere e-posta dağıtmaktan daha yararlı projelerede imza atıyor. Bu projelerden biri temeli 2005‘e kadar uzanan e-Okul projesi.

e-Okul projesi öğrenci kayıtlarının internet ortamından izlenebilmesine, velilerin çocuklarıyla ilgili devam/devamsızlık, karne notları gibi verileri görebilmesine imkan sağlıyor.

e-Okul projesi 2007-2008 eğitim öğretim yılından bu yana okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri ve velileri için hizmet veriyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelgeyle e-Okul projesinden artık liselilerde yararlanabilecek. Bu sayede lise öğrenci ve velileri okul ve tc kimlik numaralarını girerek karnelerini görebilecek, okunan kitaplar, devam durumu, haftalık ders programı, duyurular, davranış puanları, alınan takdir, teşekkür, onur belgesi hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmet veren E-Okul sistemine http://e-okul.meb.gov.tr web adresinden ulaşılınabiliniyor.

27 Nov

RadarSysnc 2009, sürücülerinizi ücretsiz güncelliyor

Bilgisayarlarımız üzerinde bulunan donanımların sürücülerini güncellemek sıkıcı ve zor bir iş bu nedenle sistem bir kez kurulduktan sonra hiç bir bilgisayar kullanıcısı sürücüleri güncellemek için uğraşmıyor.  Sürücülerin güncel sürümlerini takip etmek, indirmek ve kurmak gerçektende zahmetli bir uğraş.

Ancak sürücü güncellemek bu işi otomatik yapan programlar kullanarak sandığınız kadar sıkıcı ve zor bir iş olmayabilir. RadarSysnc güncelleme işini otomatik olarak yapan programlardan biri. Geçtiğimiz senelere kadar ücretli olan bu program 2009 sürümüyle artık ücretsiz. Windows Vista, XP ve 2000 üzerinde sorunsuz çalışan program kurulduktan sonra hemen bilgisayarızdaki donanımların yeni sürümlerini kontrol ediyor. Eğer yeni sürücüleri bulursa indirmek isteyip istemediğinizi soruyor ve bir tek tıkla indirdiğiniz sürücüleri yüklüyor.

Ücretsiz İndir:RadarSysnc 2009

27 Nov

Üç motorlu tarayıcı: Lunascape

Lunascape internet tarayıcısına bir türlü karar verememiş kafası karışık kullanıcılar ve web geliştiricileri için bir tarayıcı içinde üç render motoru sunuyor. Yani Firefox için Gecko, İnternet Explorer için Trident, Safari ve Google Chrome için WebKit render motorlarını bu tarayıcı ile bir arada kullanabiliyoruz.


Lunascape’i tema desteğiyle şekilden şekile sokmak mümkün

Lunascape’in iddialı olduğu tek konu çoklu render motoru sunması değil. Mevcut tarayıcılar içinde en hızlısı olduklarını ve şimdiye kadar 10 milyon Japon internet kullanıcısı tarafından Lunascape’in indirildiğini de iddia ediyorlar.

Lunascape ilk başlatıldığında varsayılan olarak hangi motoru kullanmak istediğinizi soruyor. Daha sonra istediğiniz zaman motorlar arasında hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Lunascape’in eksiklerinden biri diğer tarayıcıların eklentilerini -her ne kadar İnternet Explorer ve Firefox eklenti desteği var deselerde- çalıştıramaması ancak sayıları çok fazla olmasa da Lunascape’in kendine has eklentileri mevcut.

Bir Japon şirketi tarafından geliştirilen Lunascape’in arayüzü Internet Explorer ve Firefox’un arayüzü ile benzerlikler gösteriyor (geliştiricilerin kafasıda arayüz tasarımında karışmış). Ancak Lunascape’i çok sayıdaki temadan birini seçerek kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz.  Çıkardıkları bu kadar yaygaradan sonra tarayıcı pazarına ortak olacak yeni bir rakip mi geliyor dersiniz?

İndir: Lunascape

26 Nov

Başka bir geçici e-posta servisi: MeltMail

Geçici e-posta hizmeti veren sitelere bir yenisi daha eklendi. Hizmete yeni giren servisin adı Melt Mail. Aynı hizmeti veren diğer sitelerden farkı ise geçici bir e-posta adresi edinmemiz için e-posta adresimizi istemesi. E-posta adresimizi istemesinin nedeni ise geçici e-posta adresimize gelecek e-postaları verdiğimiz adrese yönlendirecek olması.

Girdiğimiz e-posta adresi için oluşturulan geçici e-posta adresini 3, 6, 12 ya da 24 saat süreyle kullanabiliyoruz. Kullanımı kolay, adresi akılda kalıcı ancak bize göre servisin tek eksiği e-posta adreslerini sadece bir alan adından (geciciadiniz@meltmail.com) vermesi. Siteden aldığınız bu geçici e-posta adresini kullanarak bir siteye kayıt olmak istediğinizde eğer site yöneticisi bu alan adıyla yapılan kayıtları yasakladıysa o siteye kayıt olamıyorsunuz. Bu nedenle servisin alan adlarının sayısını bir an önce fazlalaştırması gerekiyor.

Deneyin: Melt Mail

26 Nov

Öğretmenin internet merakı işinden etti

İngiltere’de bir ilkokul öğretmenin ders süresince öğrencilerle ilgilenmek yerine E-Bay, Facebook gibi sitelerde dolaştığı ortaya çıktı. Sian Mediana adlı 40 yaşındaki öğretmen derste yaptığı sörfe okula gelen yüklü internet faturası ile ara vermek zorunda kaldı.

Okul müdürünün okula gelen internet faturasından şüphelenerek okul çalışanlarının bilgisayarlarında yaptırdığı inceleme sonucu bayan Mediana’nın ders süresince E-Bay, Facebook, LloydsTSB, Egg.com, Virgin Money ve Friends Reunited gibi sitelerde sörf yaptığı anlaşıldı. Çalışma arkadaşları da Mediana’nın dersteyken çocuklarla ilgilenmek yerine internette sörf yaptığını doğruladı. Öğretmenin çalışma arkadaşlarından Wendy Jones, Mediana’nın sınıfta bilgisayar kullanan tek öğretmen olduğunu, yaptığı alışverişlerde zaman zaman diğer öğretmenlerle fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi.

İddiaların doğru olmadığını savunan öğretmen görevinden istifa ederken İngiltere’yi karıştıran olayla ilgili soruşturma devam ediyor.