20 Jun

İngilizce Sözlük: Wordweb

Wordweb, bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz en kaliteli sözlük programlarından biri. Dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan Wordweb kelimelerin sözlük anlamlarının yanı sıra eş anlamlı sözcükleri ve kelimelerin köklerini de gösteriyor.

19 Jun

Kitaplığınızda Vikipedi’ye yer açın

İngilizce versiyonu yaklaşık üç milyon makaleden oluşan online ansiklopedi Vikipedi’nin artık basılı bir cildi de var. İngiltere’nin Brighton şehrinde grafik tasarım öğrencisi Rob Matthews tarafından bastırılan bu cilt, Vikipedi editörleri tarafından seçilen en iyi makalelerden oluşuyor. Yaklaşık 60 cm’lik uzunluğuyla iki haftalık bir çalışmadan sonra ortaya çıkan elle tutulabilir, sayfaları koklanabilir Vikipedi’yi fikrin sahibi Rob ilerleyen zamanda satmayı da düşünüyor.

vikipedi
Creative Commons License fotograf: Rob Matthews

18 Jun

Anlamadığınız metinlerin hangi dilde yazıldığını bulun

İnternet üzerinde bulacağınız servislerle size gelen yabancı bir metnin hangi dilde yazıldığını bulabilirsiniz.

Eğer size gelen bir metnin hangi dilde yazıldığını bilmiyor ve öğrenmek için can atıyorsanız internet üzerinde bulabileceğiniz servislerle bu merakınızı giderebilirsiniz.

İnternette her daim yanımızda olan Google, dil tanıma işlemi içinde biz internet kullanıcılarına basit arayüze sahip bir araç sunuyor. Buradan ulaşabileceğiniz araca ne kadar çok metin girerseniz o kadar kesin sonuç alıyorsunuz.

Dil bulma işi için internet üzerinden ulaşabileceğiniz bir diğer servis ise What Language is This. Bu servis Google Language Detection gibi bir tek sonuç vermek yerine sonuca en yakın dili ve olması muhtemel diğer dilleri veriyor.

Her iki servis bir arada kullanıldığında kesinlikle daha etkili olması kaçınılmaz. Ayrıca servislerden birinden alınan cevap sonrası diğer servis üzerinden alınan cevabın sağlaması da yapılabilir.

Dil bulma işi için kullanılabilecek bilgisayar tabanlı bir program ise Polyglot 3000. Her zaman internet bağlantısı olmayan kullanıcılar için bire bir Polyglot 3000, diğer online servislere nazaran daha fazla dil tanıyor. Ancak bir Avustralya kabilesinden e-posta almayacağınız gerçeğini göz önünde bulundurursak online servisler işinizi fazlasıyla görecektir.

18 Jun

Vikipedi ekran koruyucu ile monitörünüze bilgi dolsun

Wikipedia Ekran Koruyucu (Screensaver) Wikipedia’dan rastgele bir sayfa yükleyerek klasik ekran koruyuculardan ayrılıyor. Ekrana gelen konu başlıkları her 30 saniyede bir değişiyor ancak ekran koruyucu ayarlarından bu süreyi istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün. Wikipedia müptelalarına ilaç gibi gelecek bu ücretsiz ekran koruyucuyu yazıkki sadece Windows kullanıcıları için.

İndir: Wikipedia Screensaver