31 Oct

Geocities, Reocities olarak geri döndü

Yahoo, David Bohnett ve John Rezner tarafından 1994’te kurulan (2004’te büyük umutlarla Yahoo tarafından satın alınan)  Geocities‘i kapatma kararı aldığında hazırladığı ilk web sitesini  Geocities’te host eden herkes bir parça olsun üzülmüştür. Geçtiğimiz günlerde Yahoo’nun bu kararını uygulamasının ardından webin ilk dönemlerine ait yüzbinlerce irili ufaklı web sitesi de tarih oldu.

Ancak Geocities’in kapanmasına gönlü razı olmayan bir internet tutkunu Geocities’i ReoCities olarak geri döndürdü.

Yahoo’nun bu primitif web hosting servisini kapatma kararının ardından işe koyulan kahramanımız altı gün içerisinde Geocities üzerinde bulunan 600 bin web sitesini kurtararak Reocities altında yeniden kullanıma açtı.

18 Oct

Ücretsiz web hosting servisi: XtreemHost

Eğer web sitenizi ücretsiz olarak barındıracağınız bir hosting servisi arıyorsanız zorlu bir yolun başındasınız demektir. Zira arama motorlarında bu konuda yapacağınız bir arama sonucunda o kadar çok seçenekle karşılaşacaksınız ki hangisini seçeceğiniz konusunda kafanız karışacak.

İyisimi ücretsiz olmasına karşın başlangıç için oldukça fazla seçenek sunan XtreemHost’u kullanın. 7×24 ücretsiz destek veren servisin genel olarak özellikleri şunlar:

XtreemHost

5500MB web alanı aylık 200GB bandwith sunan XtreemHost ile phpBB3, WordPress, Zen-Cart, osCommerce, MyBB, UseBB, MyLittle Forum, 4images, Coppermine, SMF, Joomla, e107, XOOPS, PHP Wind, CuteNews, Mambo, WikiWig gibi scriptleri de bir tıkla kurma olanağına sahipsiniz.

04 Oct

Flickr için Adobe AIR uygulaması: Flickroom

Flickroom ünlü fotograf paylaşım servisi Flickr’a tarayıcı kullanmaksızın girmenizi sağlayan bir program. Aslında bir Adobe AIR uygulaması olan bu programı kullanabilmeniz için AIR yüklemeniz şart. Ancak işin güzel yanı Flickroom’u Windows, Linux ve Mac platformlarında kullanabiliyor olmanız.

Flickr hesabınızla girş yaptığınız programla Flickr’a fotograflarınızı yükleyebilir, fotograf arayabilir, fotograflara yorum yazabilir kısacası Flickr arayüzüyle yaptığınız her işlemi Flickroom üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ayıca uygulama üzerinden diğer Flickroom kullanıcıları ile de sohbet edebilirsiniz.

İndir: Flickroom

03 Oct

Bilgisayarınızı kötücül yazılımlardan Free Fixer ile temizleyin

Spyware, malware gibi kötücül yazılımlar her bilgisayar kullanıcısının başının belası. Durduk yerde açılan yeni pencereler ise bu yazılımların en masumane biçimde kullanıcıya göz kırpanı. İşin kötü tarafı bu tür yazılımları son kullanıcının çoğu zaman farkedememesi farketse dahi bu yazılımlar karşısında çaresiz kalması.

Free Fixer bu tür kötücül yazılımlardan hem sizi haberdar edecek hem de bilgisayarınızı temizleyecek bir program.Free Fixer ayrıca Hijack This için iyi bir alternatif oluşturuyor. Birçok Windows sürümüyle uyumlu olan Free Fixer Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7 üzerinde de çalışıyor.

İndir: Free Fixer

01 Oct

Nookist seks hayatınızın çetelesini tutuyor

nOOkist’in verdiği hizmet size ilk başta biraz tuhaf gelebilir ancak cinsel hayatlarında poligamiyi tercih eden insanlar için oldukça faydalı bir araç. İki arkadaşın sosyal arkadaşlık siteleri ile ilgili konuşmalarından doğan Nookist 2005 yılından bu yana yayında.

Servis insanlara seks hayatlarının kaydını tutabilecekleri bir alan sağlayarak cinsel ilişkide bulundukları insanları kaydetmelerini sağlıyor. Girilen veriler ışığında ise cinsel yolla bulaşan hastalık riski taşıyıp taşımadığınız konusunda sizi uyarıyor. 20 bine yaklaşan sitenin ayrıca bir de forumu bulunuyor.