27 Jul

Fransa Telekom Minitel hizmetini sonlandırıyor

Fransa Telekom 30 yıldır verdiği Minitel hizmetini 2012 Haziranında sonlandırmaya karar verdi. Şimdiye kadar 25 milyon insan tarafından kullanılan Minitel kullanılcılarına belkide bir çoğumuzun bilmediği ama WWW’nin atası sayılabilecek online bir hizmet sunuyordu. 1982 yılında hizmet vermeye başlayan ve günümüz gözüyle bakınca oldukça nostaljik ve şirin görünen minitel terminallerinden tren bilet rezervasyonundan haberlere, hava durumundan telefon indeksine kadar bir çok faydalı bilgiye ulaşmak mümkündü.

 

minitel

Minitel hizmeti Fransa’da 30 yıldır kullanımdaydı.

 

Hali hazırda 810,000 terminal ile 950,000 kullanıcısı bulunan hizmetin kapanması Fransızları üzeceğe benziyor. 2012’de fişi çekilecek servisin 2010 yılı gelirinin 43.1 milyon dolar olduğunu da belirtmek gerek.

13 Jul

Dünyanın ilk konum bazlı gazetesi

The Bay Area News Group, TapIn Bay Area adlı yeni bir iPad uygulaması hazırladı. Uygulamanın kerameti ise ilk konum bazlı gazete olması. Uygulama sayesinde kullanıcılar harita üzerinde bulundukları konuma göre haber ve etkinlikleri görebiliyor. Gazetelerin yeni format arayışlarına farklı bir bakış getiren TapIn Bay Area şimdilik ücretsiz ancak ilerleyen dönemde $4.99’luk fiyat etiketi alacağı belirtilmiş.

 

TapIn Bay Area iPad Uygulaması