27 Dec

Yeni yıl tebrik mesajınızı Facebook’tan gönderin

2013 yani yeni yıl yaklaşırken bir yandan hediye telaşı diğer yandan da yeni yıl tebrik mesajı hazırlamanın telaşı içindeyseniz Facebook’un ilk defa bu sene kullanıcılarının hizmetine sunduğu Midnight Delivery servisi ile arkadaşlarınıza saatler tam 00:00’ı gösterdiğinde tebrik mesajı göndermeniz mümkün.

Yeni yılda Midnight Delivery uygulamasıyla tebrik göndermediğiniz arkadaşınız kalmasın

Yeni yılda Midnight Delivery uygulamasıyla tebrik göndermediğiniz arkadaşınız kalmasın

http://www.facebookstories.com/midnightdelivery adresinden Facebook hesabınız ile giriş yaptıktan sonra mesaj göndermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçmeniz ve mesajınızı yazmanız yeterli. Birden çok kişiye standart gönderim yaparken ne yazsam diye düşünenler için hali hazırda bir mesajda bulunuyor. Ayrıca mesajınıza bir fotograf ya da resim de iliştirebiliyorsunuz.

Midnight Delivery servisi şimdiye kadar 200.000’den fazla Facebook kullanıcısı kullanmaya başlamış.

24 Dec

Turistik gezi yerlerini Google ile keşfedin

Google her geçen gün yeni bir servisle kullanıcılarının karşısına çıkarken bir yandan da en iyi bildiği alan olan arama motoruna yeni özellikler ekleyerek geliştirmeyi ihmal etmiyor. Bu özelliklerin en sonuncusu basit bir arama sorgusuyla bulunduğumuz ya da bulunacağımız bir yerde yapılabilecek turistik gezi yerlerini arama sonuç sayfasında listelemesi oldu.

Örneğin Google üzerinde Things to do in İstanbul arama sorgusuyla nereye gidilir, nasıl gidilir ve gidilince ne yapılır gibi sorularınızın cevabını kolaylıkla alabiliyorsunuz.

Basit bir arama sorgusuyla İstanbul'da ne yapılacağını bulun

Basit bir arama sorgusuyla İstanbul’da ne yapılacağını bulun

Arama sorgunuzu şehir olarak girebildiğiniz gibi bir ülke ismi girerekte o ülkedeki önemli tarihi alanlar, müzeler, bahçeler, parklar ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen popüler alanlara ulaşarak bu tür turistik mekanlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz.  Ayrıca Google tarafından sağlanan şehir ve ülke verilerini kıtalar için de kullanmak mümkün. (Örnek: Things to do in Asia)

Kullanıcı aramalarına dayanarak hazırlandığını düşündüğümüz Google’ın eklediği bu yeni özelliğin Türkiye için şehir bazında sadece üç büyük ilimiz İstanbul, Ankara ve İzmir için çalıştığını da belirtelim.

Basit bir arama sorgusuyla Türkiye'deki popüler alanları öğrenin

Basit bir arama sorgusuyla Türkiye’deki popüler alanları öğrenin

 

20 Dec

TechieBot ile bilgisayarınızı hızlandırın

Bilgisayarlarını genelde internete girmek, film izlemek ve kelime işlemciler gibi diğer programlar için kullanan son kullanıcılar bilgisayar açılırken arka tarafta çalışan uygulamaların bilgisayarı ne kadar yavaşlattığının farkına varmayabilirler. Eğer siz de kendinizi son kullanıcı olarak tanımlıyor ve bilgisayarınızın her geçen gün yavaşladığından şikayet ediyorsanız TechieBot tam size göre.

TechieBot ile bir kaç tıkta bilgisayarınızı hızlandırmanız mümkün

TechieBot ile bir kaç tıkta bilgisayarınızı hızlandırmanız mümkün

TechieBot ileri düzey bilgisayar kullanıcılarının yapabildiği son kullanıcıya karmaşık gibi görünen işlemleri sadece bir kaç tıkla yaparak, bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma sağlıyor. Eğer bir antivirüs programına sahip değilseniz Microsoft Security Essentials otomatik olarak yükleyen program Windows Firewall’ı da aktif hale getirerek bilgisayar güvenliğinizi atırıyor.

Bilgisayarlarında sadece Internet explorer yüklü olan kullanıcıların bilgisayarlarına Google Chrome’u indirerek internet hızını artıran uygulama sabit diskinizde kullanılmayan dosyaları da siliyor.

19 Dec

Cep telefonunuz için kolayca melodi hazırlayın

Sevdiğiniz bir şarkıyı cep telefonunuzda melodi olarak kullanmak için nasıl işlediğini bilmediğiniz bir programı bilgisayarınıza kurarak programı öğrenmeye ve şarkının istediğiniz bölümünü keserek cep telefonunuzda melodi olarak kullanmaya vaktiniz olmayabilir. MakeRingtone sayesinde bu işlemi web üzerinden kolayca gerçekleştirerek kısa sürede bir çok cep telefonu melodisine sahip olabilirsiniz.

MakeRingtone sayesinde kısa sürede istediğiniz cep telefonu melodisine sahip olabilirsiniz

MakeRingtone sayesinde kısa sürede istediğiniz cep telefonu melodisine sahip olabilirsiniz

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz MakeRingtone sayesinde yeni model akıllı cep telefonlarınıza dakikalar içinde yeni melodiler yükleyebilirsiniz. Melodi olarak kullanmak istediğiniz şarkıyı yükleyerek (ya da alternatif olarak şarkının Youtube adresini belirterek kullanmaya başlayabileceğiniz MakeRingtone yüklenen şarkının ses dalgalarını kısa süre içinde önünüze döküyor. Şarkının melodi haline getirmek istediğiniz bölümlerini seçerek kaydetmeniz yeterli. Kaydetme seçeneği olarak bugün tüm akıllı telefonların çalabildiği MP3 ya da iPhone için seçim yapabiliyorsunuz. Kaydet butonuna bastıktan kısa bir süre sonra istediğiniz formatta melodinizi indirmek için bir link beliriyor.

Site üzerinde popüler melodilerin bir listesine ulaşabiliyor ve diğer kullanıcıların hazırladığı bu melodileri de bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

 

15 Dec

Emniyet şeridi ihlali yapan sürücüleri Twitter üzerinden Beyaz Masa’ya ihbar edin

İhbar etmek genel olarak negatif bir anlama sahip olsa da söz konusu trafik gibi oldukça hayati bir konu olunca işler değişiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı Beyaz Masa Birimi, emniyet şeridi ihlallerini azaltmak amacıyla Twitter üzerinden yeni bir uygulama başlattı. Bu yeni uygulama sayesinde Twitter üzerinden emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere ceza kesilebilecek.

İBB'nin bu uygulamasının diğer belediyelere de örnek olması gerekiyor

İBB’nin bu uygulamasının diğer belediyelere de örnek olması gerekiyor

Özellikle traiğin yoğun olduğu büyükşehirlerde büyük sorun haline gelen emniyet şeridi ihlallerinin bir türlü önüne geçilememesi üzerine @ibbbeyazmasa twitter hesabından yapılan açıklamada, ihlal fotoğraflarının Twitter’da @ibbbeyazmasa adresiyle paylaşılması halinde Trafik Kontrol Merkezi, Twitter kullanıcıları tarafından gönderilen fotoğrafları değerlendirmeye alarak plaka üzerinden belirlenen araç sahibinin adresine cezaları gönderecek.

İstanbul trafiğinde bir türlü çare bulunamayan emniyet şeridi ihlalleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter kullanıcılarının da yardımıyla sosyal medya üzerinden böyle bir uygulamaya geçmesi yerel yönetimlerin sosyal medya kullanımına verdiği önemin bir göstergesi olarak karşımıza çıkarken bu tür uygulamaların diğer trafik suçlarıyla da kapsamının genişletilmesi gerekiyor.

10 Dec

Alan adı hukuku için Türkçe kaynak: İnternet Alan Adı Haklarının Korunması

Alan adları dijitalleşen dünyada her geçen gün önemini giderek artırıyor. İnternet Alan Adı (Domain Name) Haklarının Korunması adlı Seçkin Yayınları tarafından piyasaya sürülen kitap bu alanda işin hukuksal boyutunu aydınlatan Türkçe bir kaynak ihtiyacına karşılık veriyor.

Aynı zamanda bir hukukçu olan Dr. Sefer Oğuz tarafından yazılan kitap, hukukçulara yönelik hazırlanmış olsa da domain ile ilgilenen herkese hitap ediyor.

 • Tahsis veya Tescilin Esasları
 • Teşekkül ve Kullanılmasının İlkeleri
 • Hakkın Hukuki Mahiyeti
 • Kapsam ile Tecavüz ve Korunma
 • İhtilafların Çözümünde Alternatif Yollar

konu başlıklarından oluşan 450 sayfalık kitapta; reverse domain name hijacking’den, .tr uzantılı domainlerde yaşanan ihtilaflara kadar birçok konuya yer veriliyor.

Konuya ilgi duyanlar kitabı http://www.seckin.com.tr/kitap/n/312878552/title/internet-alan-adi-(domain-name)-haklarinin-korunmasi-sefer-oguz.html adresinden satın alabilirler.

10 Dec

Flash oyunları bilgisayarınıza indirin

Her gün oynadığınız flash oyunları oynamak için internet sitesini ziyaret etmekten bıktınız ya da internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar üzerinden de favori flash oyunlarınızı oynamak mı istiyorsunuz? file2hd.com sayesinde sadece 5 basit adımda her gün oynadığınız flash oyunlarınızı sabit diskinize indirebilir ve internet bağlantısına ihtiyacınız olmadan oyunlarınızı oynayabilirsiniz.

Çok sık oynadığınız flash oyunları bilgisayarınıza indirerek daha kısa sürede erişebilirsiniz

Çok sık oynadığınız flash oyunları bilgisayarınıza indirerek daha kısa sürede erişebilirsiniz

 

 1. Oyunu indirmek istediğiniz internet sitesini açın
 2. Site adresini kopyalayın
 3. file2hd.com adresine gidin ve site üzerinde bulunan kutucuğa kopyaladığınız adresi yapıştırdıktan sonra “Get Files” butonuna tıklayın
 4. Klavyenizden Ctrl + F kombinasyonunu kullanarak arama kutucuğuna .swf yazın
 5. .swf uzantılı oyunu kaydetmek için linke sağ tıklayarak “Linki farklı kaydet” ya da “Save link as” seçeneği ile oyunu bilgisayarınızın sabit diskine kaydedin.
07 Dec

Phorm açık mı kapalı mı? Phorm’dan çıkmak için yapılabilecekler

TTNET ile yaptığı anlaşma sonrası son günlerde gerek Twitter ve Facebook gibi mecralarda gerekse bloglarda kendine oldukça yer bulan Phorm, basitçe tarayıcınızla yaptığınız web ziyaretlerini kayıt altında tutarak sonrasında ilgi alanınıza yönelik reklamlar sunan bir sistem.

TTNET’in hazırladığı alt yapı sayesinde (gezinti.com) farketmeden Phorm’a web gezintinizi kaydetmesi için izin vermiş olabilirsiniz. İnternet tarayıcınızın adres satırında gitmek istediğiniz siteden önce a.oix.net şeklinde bir URL yapısıyla karşılaşıyorsanız Phorm’un sizin internet trafiğinizi takip etmeye başladığını bilmelisiniz.

Phorm ilk bakışta masum gibi görünse de kişisel bilgilerinizin gizliliğini tehlikeye atıyor

Phorm ilk bakışta masum gibi görünse de kişisel bilgilerinizin gizliliğini tehlikeye atıyor

Eğer daha önce bilerek ya da bilmeyerek Phorm’u aktif ettiyseniz ve Phorm’un web ziyaretlerinizi daha fazla izlemesini istemiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek Phorm’un izleme sisteminden kolayca çıkabilirsiniz.

 1. gezinti.com internet adresine girerek sayfanın sağ üst köşesindeki “Hesabım” bağlantısına tıklayın.
 2. Eğer hesabınız açıksa, aynı yerde “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK” ve “İnternet hattı için Gezinti AÇIK” ifadelerini göreceksiniz. Hizmeti durdurmak için “İnternet hattı için Gezinti AÇIK” yazan anahtar butonlarına tıklayın. 4. resimde görülen onay mesajı ile karşılaşacaksınız. Eğer sadece “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK” seçeneğini kapatırsanız, İnternet hattınıza bağlı diğer bilgisayarlar ve bilgisayarınızdaki mevcut diğer İnternet tarayıcıları için kapanmış olmayacaktır.
 3. Ardından yeniden hesabım sayfasına gelip KAPALI butonunu gördüğünüzden emin olun. Hatta bilgisyarınızdaki başka bir tarayıcı ile sayfaya giderek kontol yapmanız daha emin bir yol olabilir.
 4. Lütfen sayfadaki uyarıları dikkatle okuyun. Sayfada çıkan bazı uyarılara “HAYIR” yanıtını vermek aslında hizmetin devam etmesini istediğiniz anlamına gelebiliyor. Eğer hala emin değilseniz hemen TTNET müşteri hattını 444 0 375’den arayıp çıkarıldığınızdan emin olun.

Kaynak: enphormasyon.org

07 Dec

MacBook’unuzun ekranını sistemi çalışır halde bırakarak kapatın

MacBook’unuzun ekranını kapattığınız halde sistemin çalışmaya devam etmesini istediğiniz oldu mu? Belki büyük bir dosya indiriyor ve ekranı bu süre içerisinde kapatmak istiyorsunuz ya da MacBook’unuzu başka bir monitöre bağladınız ve ekranı kapatmak istiyorsunuz. Neden her ne olursa olsun NoSleep ile MacBook’unuzun ekranını kapattığınız halde bile çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

NoSleep ile ekranını kapattığınız MacBook'unuzu açık tutun

NoSleep ile ekranını kapattığınız MacBook’unuzu açık tutun

Sistem kaynaklarını neredeyse hiç kullanmadığı için rahatlıkla yükleyebileceğiniz NoSleep ihtiyacınız olana kadar menü barda duruyor. Üzerine tıkladığınızda kolayca ayarlayabileceğiniz bir kaç seçenek sunarak MacBook’unuzun ekranını kapattığınız halde sistemin açık kalmasını sağlıyor.

Programı http://code.google.com/p/macosx-nosleep-extension adresinden indirebilirsiniz.