24 Apr

iPhone pil süresini uzatmanın 8 yolu

Apple’ın iOS 6’yı duyurması ile birlikte pil süresinin kısa olması ile ilgili şikayetlerde çoğalmaya başladı. iPhone sahipleri bir süre sonra şarj cihazlarını her ne kadar sürekli yanlarında taşıma alışkanlığı edinmiş olsa da şarj cihazını sürekli yanında taşımak gerçek bir çözüm olmasa gerek.

iPhone pil süresini uzattığını yazılımsal olarak iddia eden programlar olsa da kişisel olarak yapacağınız tercihlerle de iPhone pil süresini uzatmanız mümkün.

Lokasyon servislerini kapatın

GPS servisini kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun. Böylelikle iPhon’unuzun pil ömrünü boşuna israf etmemiş olacaksınız.

3G’yi kapatın

Örneğin uzun bir toplantıya girmeden önce ya da gece yatmadan önce 3G servisini kapatabilirsiniz. Wi-Fi erişimi olan yerlerde telefonunuzun 3G özelliğini kapatarak sadece Wi-Fi üzerinden internet bağlantısını sağlayabilirsiniz.

Ekran parlaklığı

Telefonunuzun pil ömrünü kısaltan bir diğer neden ekran parlaklığı olduğunu unutmayın. Ekran parlaklığını otomatik parlaklık seçeneğini aktif ederek kullanabilirsiniz.

Push e-postalarınızı en aza indirin

iPhone’unuz üzerinde yapılandırdığınız push e-posta hesaplarını mümkünse en aza indirin.

Bluetooth’u kapatın

Eğer telefonunuzun Bluetooth özelliği açıksa kapatın. Bluetooth açık olduğu sürece telefonunuz çevrede yeni cihazlar aramaya devam eder ve bu da hatrı sayılır bir şekilde pil ömrünü kısaltır.

Wi-Fi’yi kapatın

Eğer internete ihtiyaç duymuyorsanız 3G’nin yanı sıra Wi-Fi’ı da kapatmak pil ömrünü uzatmak açısından en iyi seçenek olacaktır.

Kullanmadığınız uygulamaları kapatın

Uygulamaları açtıktan sonra kapatmak bir çok kullanıcının unuttuğu bir şey. Oysa kullanılmayan uygulamaların kapatılması enerji tüketimini önemli derecede azaltır.

Güncel tutun

En iyi pil tüketimini en son sürüm işletim sistemi ile sağlayabilirsiniz. iPhone işletim sisteminizi güncel tutarak pil tüketiminizi de en aza indirebilirsiniz.

24 Apr

iPad ve iPhone için ücretsiz flash oynatıcı

iPad / iPhone pazardaki en çok kullanılan mobil cihazların başında geliyor. Gerek uygulama zenginliği gerekse kaliteli malzemesi ve tasarımından dolayı en çok tercih edilen mobil cihazlar arasında yer alsa da eksiklikleri de yok değil. Bu eksikliklerin başında Safari, Chrome ya da Opera Mini browser ile flash içeriklerin Apple’ın Flash desteği vermemesi nedeniyle görüntülenemiyor olması geliyor.

iPad / iPhone cihazlar için Adobe Flash Player desteği sağlamak Apple uygulama mağazasından indirebileceğiniz uygulamalarla çok basit.

Peregrine Downloader

Bu uygulama sadece ücretsiz müzik indirmekle kalmıyor iPad için bir Flash oynatıcı görevini de üstleniyor. iPad cihazlar için adeta saklı bir hazine olan Peregrine Downloader 3gp, sf, avi, divx, dv, flv, gxf, m2p, m2ts, m2v, m4v, mkv, moov, mov, mp4, mpeg, mpeg1, mpeg2, mpeg4, mpg, mpv, mt2s, mts, mxf, ogm, ogv, ps, qt, ts, vob, webm, wma, wmv gibi bir çok farklı formatta dosyayı indirip oynatabiliyor.

Puffin Web Browser Free

Puffin Web Browser Free iPad ve iPhone üzerinde kullanabileceğiniz, yükleme hızı, hızlı java script kütüphanesi gibi özelliklerle iPad ve iPhone üzerinde flash dosyaları oynatabileceğiniz bir uygulama.

ipad-flash-player

iPad ve iPhone üzerinde flash dosyaları oynatmak için kullanabileceğiniz ücretli uygulamalara para ödemek istemiyorsanız Puffin Web Browser Free ve Peregrine Downloader işinizi fazlasıyla görecektir.

 

 

15 Apr

Dosya ve klasörlerin kaydediliş ve düzenlenme tarihlerini değiştirin

Bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosya ya da klasörler bilgisayarınızın tarih ve saat bilgisine göre etiketlenirler. Daha sonradan düzenlediğiniz bu dosya ya da klasörler yine son erişim ve son düzenleme etiketiyle güncellenirler. Dosya ya da klasörün ilk kaydediliş ya da düzenlenme tarihini görmek isterseniz dosya ya da klasöre sağ tıklayarak özellikler bölümünden görebilirsiniz. Normalde işletim sisteminde dosya ve klasörlerin ilk kaydediliş ya da son düzenlenme tarihlerini kolay kolay değiştirebileceğiniz bir özelliği yer almaz ancak Smart Timestamp gibi bir program aracılığıyla bu düzenlemeyi son derece kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

dosya-ve-klasor-degistir

Basit bir arayüze sahip programda tarih ve saatini değiştirmek istediğister dosya ve klasörlere göz atabiliyor isterseniz bir dosya içerisinden seçim yapabiliyorsunuz.  Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 gibi hemen hemen tüm Microsoft işletim sistemleri ile sorunsuz bir şekilde çalışan Smart Timestamp kolay kullanımı ve ücretsiz kullanımı sayesinde dosya ve klasörlerinize ait saat ve tarihi değiştirmek istediğinizde kullanabileceğiniz bir program.

12 Apr

Öldükten sonra Google hesabınızı miras bırakın

Milyonlarca insanın kişisel bilgilerini verdiği onlarca hizmet ile üzerinde taşıyan Google, Etkin Olmayan Hesap Yönetimi olarak tanımladığı bir yapı ile siz öldükten sonra Google hesabınızın ne olacağına karar vermenizi sağlayan bir araç geliştirdi.

Bu araç sayesinde belirlediğiniz bir süre zarfında eğer Google hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınıza ne olacağı daha önceden verdiğiniz karar gereğince gerçekleşiyor. Örneğin eğer isteğe bağlı olarak hesabımı sil seçeneğini seçerseniz kullandığınız Google ürünleri ile ilişkilendirilmiş verilerin tümünü (Gmail, YouTube videoları, Google+ yayınları veya Blogger’daki blog’lar) sağlığınızda belirlediğiniz süre içinde silebiliyorsunuz.

google-hesabi

Eğer Google hesabınızın silinmesini istemiyorsanız güvenilir kişi olarak atayabileceğiniz bir kişiye Google hesabınızı miras bırakabiliyorsunuz. https://www.google.com/settings/account adresinden erişebileceğiniz hesap yönetimi sayfasından şimdiden ayarlarınızı istediğiniz gibi ayarlayabilir ister bu dünyadaki tüm dijital ayak izinizi silebilir isterseniz Google hesabınızı bir başkasına miras bırakabilirsiniz.

 

12 Apr

Programlama öğrenmek için muhteşem 10 kaynak

Dijitalleşen dünyada programlama öğrenmek artık neredeyse şart. Bilişim sektöründeki maaşların diğer sektörlere göre daha yüksek olması da programlamayı gözde meslekler arasına sokan bir diğer neden.

Başlangıçta programla öğrenmek her ne kadar zor olsa da doğru kaynak kullanımı ile evinizdende programlama öğrenmek mümkün. İnternet üzerinde programlama öğrenmek için bir çok kaynak bulmak mümkün ancak bu bilgiyi sistematik bir şekilde sunan kaynak site sayısı ise sınırlı. Programlama öğrenmek için öğrenmekse bir süre sonra yetersiz motivasyon yüzünden hüsranla sonuçlanabilir. Dolayısıyla programlama öğrenmeye başladığınızda bir projeniz (amacınız) olsun ve bu projeyi hayata geçirmek için programlama öğrenmeye başlayın.

Size programlama başlangıçtan ileri düzeye kadar programlama öğretecek ve bu bilginizi ileri seviyeye taşımanıza yardımcı olacak muhteşem 10 kaynak siteyi aşağıda listeledik.

Codecademy

codeacademy-ile-programlama-ogrenin
Codecademy, özellikle PHP, JScript, Java, Python, Ruby gibi programlama dillerini öğrenmek için sık sık ziyaret edeceğiniz bir kaynak site.

CodeRace.me

kodlarken-yarisin
Code Racer hem programlamayı öğreten hem de bu süreçte diğer kullanıcılar ile yarışmanıza olanak sağlayan bir site. Siteye Facebook hesabınızla bağlanabiliyorsunuz.

Phpacademy

phpacademy
PHP, MySQL, CSS, CodeIgniter, Java, jQuery, JavaScript, Tools, HTML5 bir çok eğitim kaynağına Phpacademy üzerinden ulaşabilirsiniz.

Khanacademy

khanacademy
Khanacademy sadece programlama değil matematikten insan bilimlerine kadar bir çok kursa ulaşabilirsiniz.

Codingbat

codingbat
Coding Bat üzerinde özellikle Java ve Python öğrenmek isteyenler için çok detaylı dersler mevcut.

HTML 5 Rocks

html5

Adından da anlaşılacağı gibi HTML 5 Rocks HTML 5 üzerine sadece bir eğitim sitesi değil aynı zamanda HTML 5 ile ilgili sorularınızı da sorabileceğiniz bir topluluk.

Coursera

coursera

Coursera‘da Khanacademy gibi sadece programlama değil diğer konularda da bilgi edinebileceğiniz kursları bulabilirsiniz.

TheCodePlayer

code-player

TheCodePlayer özellikle CSS ve Java Script yazılan kodları aşama aşama izleyebileceğiniz görsel çok faydalı bir eğitim sitesi.

Udacity

udacity

Öğren düşün yap sloganıyla yola çıkan Udacity üzerinde başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar dersler bulmak mümkün.

Codeschool

codeschool

Code School, GIT, Backbone JS, SASS, RAILS ve Jquery gibi dilleri öğrenmek için hazırlanan bir eğitim sitesi.

11 Apr

Arkadaşlık sitelerinde konuştuğunuz ancak hiç görmediğiniz karşı cinse aşık olmamak için yapabileceğiniz 3 şey

Başrollerini Tom Hanks ve Meg Ryan’ın oynadıkları Mesajınız Var filminden bu yana internet aşklarının sayısı bir hayli arttı. Öyleki 2012 Mart istatistiklerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 54 milyon bekar insanın 40 milyonu internet üzerinden aşkı aramak / sevgili bulmak için bir online dating (arkadaşlık) sitesine kayıt olarak şansını denemiş. Şansını deneyenler arasında aradığı aşkı bularak hayatlarını birleştirenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çok.

Elimizde Türkiye için bilimsel sayılabilecek istatistiki veri olmasa da ülkemizde de hergün Facebook, chat, arkadaşlık siteleri, forum siteleri ve hatta oyun odaları sayesinde tanışarak arkadaşlık etmeye başlayan çiftlerin evlendiklerini görmek mümkün.

Peki insanın en temel ihtiyaçlarından olan sevme/sevilme ve cinsellik güdülerini tatmin etmek için çıkılan bu yolculukta online ortamda konuştuğunuz ancak uzak mesafelerden ötürü bir türlü göremediğiniz karşı cinse kendinizi kaptırmamak yani aşık olmamak için neler yapabilirsiniz?
internet-asklari

Gerçekten aşık olup olmadığınızdan emin olun:

İnternet ilişkileri günümüzde sadece metin tabanlı olmaktan çıkıp işin içine skype gibi görüntülü sohbet araçları girmiş olsa da mekandan bağımsız olduğu için gerçeklerden de bağımsızdır. Bu nedenle internet üzerinden görüştüğünüz kişiyle gerçekten aşık olup olmadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Kendinize internet üzerinden bir ilişkiyi sürdürüp sürdüremeyeceğinizi sorun. Çevrenizde internet üzerinden görüştüğünüz kişiden başka zeki ve etkileyici insanlar olup olmadığını sorun.

 İnternet üzerinden tanışıp aşık olduğunuz kişiyle gerçekte tanışıp tanışmayacağınızı analiz edin:

İlk bakışta her ne kadar internet üzerinden yürütülecek uzun mesefe ilişkileri imkansız görünse dahi bir çok insan bu tür bir ilişkiye sahip. Ancak bir süre sonra internet aşkları yüzyüze tanışma zorunluluğunu getiriyor. Tam da bu noktada görüştüğünüz kişinin nerede yaşadığı, gelir düzeyi gibi bir takım noktalar öne çıkıyor. Örneğin kendinize gerçek hayatta karşıma bu gelir düzeyinde biri çıksa birlikte olur muyum ya da gerçek hayatta X yerinde yaşayan biriyle birlikte olur muydum? sorularını sorun.

 Arkadaşınıza danışın:

Hayatınız için bu kadar önemli bir kararı vermeden önce daha önce bu tür bir ilişkisi olmuş bir arkadaşınıza danışmanız faydalı olacaktır. Arkadaşınızla duygularınızı tartışın, aşık olduğunuz kişi hakkında düşündüklerinizi anlatın. Arkadaşınızın dediklerini dinleyin, sorgulayın ve kendinize pay çıkartın. Ancak herkesin kendi tecrübesini paylaştığını ve bu tecrübelerin sizin içinde bulunduğunuz durum için geçerli olmadığını unutmayın!

11 Apr

GroupGel: Gruplar için ücretsiz mesajlaşma, anket ve tartışma platformu

Adını ilk duyduğunuzda yeni bir fırsat sitesi olduğunu düşünebilirsiniz ancak GroupGel bir fırsat sitesi değil toplulukların ihtiyaçları  için hazırlanmış bir iletişim platformu.

GroupGel sayesinde online gruplar yaratabiliyor bu gruplara diğer kişileri davet edebiliyorsunuz. Sonrasında ise yarattığınız gruplara mesajlar gönderebiliyor, etkinlik oluşturabiliyor, anketler hazırlayabiliyor, tartışma grupları açabiliyorsunuz. İçinde barındırdığı bu özellikleri ile GroupGel’in verdiği hizmeti online topluluk yönetimi olarak tanımlamak mümkün.

ucretsiz-anket

Kullanıcı dostu arayüzüyle oldukça kolay bir kullanıma sahip GroupGel şirketler, sınıflar ve ortak ilgi alanı olan insanları bir arada toplamak için birbirinden faydalı ücretsiz araçlar sunuyor.

11 Apr

Instagram fotoğraflarınız ekran koruyucu olsun

Daha önce Instagram fotograflarınızı duvar kağıdına dönüştüren uygulama Insta-Wp’yi tanıtmıştık. Eğer bu uygulamayı sevdiyseniz Instagram fotoğraflarınızı ekran koruyucusu olarak kullanmanızı sağlayan Screenstagram’ı da seveceksiniz.

Screenstagram’ın çalışma mantığı ve yaptığı iş aslında gayet basit. Uygulamaya Instagram hesabınız ile giriş yaptıktan sonra daha önceden çekmiş olduğunuz fotograflarınızı tek tek ekran koruyucusu olarak kullanabiliyorsunuz.

ekran-koruyucu

Screenstagram sadece Windowsüzerinde değil aynı zamanda iOs işletim sistemi üzerinde de kullanılabiliyor. Uygulamayı indirdikten sonra yüklemeden önce programın neler yapabildiğini görmek için sağ tıklayarak açılan menüden test edebilir ya da programı konfigüre edebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra ise ekran koruyucu menüsü altından Screenstagram’ı seçerek aktif hale getirebilirsiniz.

ekran-koruyucu-geri-dondu

Screenstagram’ı kullanırken isterseniz sadece kendi fotograflarınızı ekran koruyucu olarak kullanabileceğiniz gibi etiket belirterek yazmış olduğunuz etikete ait diğer fotografları da görüntüleyebilme şansına sahipsiniz.

Basit ama Instagram fotograflarını her yerde görmeyi sevenler için çok kullanışlı uygulamanın hemen hemen tek eksiği çoklu monitör desteği vermemesi. Uygulamayı Windows ve iOs işletim sistemine sahip cihazlar için ücretsiz olarak http://screenstagram.s3.amazonaws.com/download.html adresinden indirebilirsiniz.

 

11 Apr

Ses dosyalarını kolayca çevirin

Ses dosyalarını bir formattan başka bir formata çevirmek son kullanıcı için oldukça zahmetli bir iş. İnternet üzerinde çevirme işi için kullanabileceğiniz bir çok farklı ve ücretli program bulabilirsiniz. Ancak bu programlar ücretli olduğu gibi kullanımları da her zaman kolay olmayabiliyor.

FlicFlac ise tüm bu zorlu çevirme sürecine son verecek üstelik ücretsiz bir program. Herhangi bir kurulum gerektirmeyen ses dosyası çeviricisi FlicFlac ile WAV, MP3, OGG, APE formatına sahip ses dosyalarını basit bir sürükle bırak işlemiyle gerçekleştirmek mümkün. Sürükle bırak işleminden sonra yapmanız gereken tek şey ise sahip olduğunuz ses dosyasını hangi formata çevireceğinizi seçmek.

ses-cevir

Kolay kullanımlı, ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen FlicFlac ses dosyası dönüştürücüyü http://sector-seven.net/software/flicflac adresinden indirebilirsiniz.