Alan adı aramak için Firefox eklentisi

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

İlgilendiğiniz bir alan adının (domain)boşta olup olmadığını öğrenmenin birden çok yolu var. Benim tercihim genelde alan adı hakkında bilgiyi Instant Domain Search gibi en kısa sürede alabileceğim servislerden yana. Herhangi bir alan adı kayıt firmasının sitesine girip alan adı sorgulatmaksa internete 56 K modemle bağlanmakla eş değer.

Alan adı sorgulamanın diğer bir kolay yolu ise Firefox Eklenti Dizininde yer alan Domain Lookup adlı eklentiyi kullanmak. Eklentiyi yükledikten sonra okuduğunuz metindeki bir ifadenin süper bir alan adı olduğunu düşünüyorsanız bu ifadeyi seçip sağ tıkladığınızda çıkan menüde Domain Lookup’ı göreceksiniz.

Eklenti sorgulamayi metindeki boşlukları kaldırarak yapıyor. Örneğimizde olduğu gibi eklenti, “arama motorundan” ifadesini aramamotorundan.com’a çeviriyor. Alan adı sorgulaması yeni bir sekme içinde açılıyor. Sorgulama, varsayılan olarak Godaddy üzerinden yapılıyor. Ancak Godaddy’ye Türkiye’den erişim bir hayli yavaş olduğundan şiddetle başka bir alan adı hizmeti veren servisi seçmek isteyebilirsiniz. Bunun için Araçlar > Domain Lookup Options yolunu izlemeniz (ya da CTRL SHIFT D) gerekiyor. Daha sonra açılan seçeneklerde alan adı sorgulayabileceğiniz 20’den fazla siteye ulaşabilirsiniz.

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin