Programlama öğrenmek için muhteşem 10 kaynak

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Dijitalleşen dünyada programlama öğrenmek artık neredeyse şart. Bilişim sektöründeki maaşların diğer sektörlere göre daha yüksek olması da programlamayı gözde meslekler arasına sokan bir diğer neden.

Başlangıçta programla öğrenmek her ne kadar zor olsa da doğru kaynak kullanımı ile evinizdende programlama öğrenmek mümkün. İnternet üzerinde programlama öğrenmek için bir çok kaynak bulmak mümkün ancak bu bilgiyi sistematik bir şekilde sunan kaynak site sayısı ise sınırlı. Programlama öğrenmek için öğrenmekse bir süre sonra yetersiz motivasyon yüzünden hüsranla sonuçlanabilir. Dolayısıyla programlama öğrenmeye başladığınızda bir projeniz (amacınız) olsun ve bu projeyi hayata geçirmek için programlama öğrenmeye başlayın.

Size programlama başlangıçtan ileri düzeye kadar programlama öğretecek ve bu bilginizi ileri seviyeye taşımanıza yardımcı olacak muhteşem 10 kaynak siteyi aşağıda listeledik.

Codecademy

codeacademy-ile-programlama-ogrenin
Codecademy, özellikle PHP, JScript, Java, Python, Ruby gibi programlama dillerini öğrenmek için sık sık ziyaret edeceğiniz bir kaynak site.

CodeRace.me

kodlarken-yarisin
Code Racer hem programlamayı öğreten hem de bu süreçte diğer kullanıcılar ile yarışmanıza olanak sağlayan bir site. Siteye Facebook hesabınızla bağlanabiliyorsunuz.

Phpacademy

phpacademy
PHP, MySQL, CSS, CodeIgniter, Java, jQuery, JavaScript, Tools, HTML5 bir çok eğitim kaynağına Phpacademy üzerinden ulaşabilirsiniz.

Khanacademy

khanacademy
Khanacademy sadece programlama değil matematikten insan bilimlerine kadar bir çok kursa ulaşabilirsiniz.

Codingbat

codingbat
Coding Bat üzerinde özellikle Java ve Python öğrenmek isteyenler için çok detaylı dersler mevcut.

HTML 5 Rocks

html5

Adından da anlaşılacağı gibi HTML 5 Rocks HTML 5 üzerine sadece bir eğitim sitesi değil aynı zamanda HTML 5 ile ilgili sorularınızı da sorabileceğiniz bir topluluk.

Coursera

coursera

Coursera‘da Khanacademy gibi sadece programlama değil diğer konularda da bilgi edinebileceğiniz kursları bulabilirsiniz.

TheCodePlayer

code-player

TheCodePlayer özellikle CSS ve Java Script yazılan kodları aşama aşama izleyebileceğiniz görsel çok faydalı bir eğitim sitesi.

Udacity

udacity

Öğren düşün yap sloganıyla yola çıkan Udacity üzerinde başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar dersler bulmak mümkün.

Codeschool

codeschool

Code School, GIT, Backbone JS, SASS, RAILS ve Jquery gibi dilleri öğrenmek için hazırlanan bir eğitim sitesi.

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin