Phorm açık mı kapalı mı? Phorm’dan çıkmak için yapılabilecekler

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

TTNET ile yaptığı anlaşma sonrası son günlerde gerek Twitter ve Facebook gibi mecralarda gerekse bloglarda kendine oldukça yer bulan Phorm, basitçe tarayıcınızla yaptığınız web ziyaretlerini kayıt altında tutarak sonrasında ilgi alanınıza yönelik reklamlar sunan bir sistem.

TTNET’in hazırladığı alt yapı sayesinde (gezinti.com) farketmeden Phorm’a web gezintinizi kaydetmesi için izin vermiş olabilirsiniz. İnternet tarayıcınızın adres satırında gitmek istediğiniz siteden önce a.oix.net şeklinde bir URL yapısıyla karşılaşıyorsanız Phorm’un sizin internet trafiğinizi takip etmeye başladığını bilmelisiniz.

Phorm ilk bakışta masum gibi görünse de kişisel bilgilerinizin gizliliğini tehlikeye atıyor
Phorm ilk bakışta masum gibi görünse de kişisel bilgilerinizin gizliliğini tehlikeye atıyor

Eğer daha önce bilerek ya da bilmeyerek Phorm’u aktif ettiyseniz ve Phorm’un web ziyaretlerinizi daha fazla izlemesini istemiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek Phorm’un izleme sisteminden kolayca çıkabilirsiniz.

  1. gezinti.com internet adresine girerek sayfanın sağ üst köşesindeki “Hesabım” bağlantısına tıklayın.
  2. Eğer hesabınız açıksa, aynı yerde “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK” ve “İnternet hattı için Gezinti AÇIK” ifadelerini göreceksiniz. Hizmeti durdurmak için “İnternet hattı için Gezinti AÇIK” yazan anahtar butonlarına tıklayın. 4. resimde görülen onay mesajı ile karşılaşacaksınız. Eğer sadece “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK” seçeneğini kapatırsanız, İnternet hattınıza bağlı diğer bilgisayarlar ve bilgisayarınızdaki mevcut diğer İnternet tarayıcıları için kapanmış olmayacaktır.
  3. Ardından yeniden hesabım sayfasına gelip KAPALI butonunu gördüğünüzden emin olun. Hatta bilgisyarınızdaki başka bir tarayıcı ile sayfaya giderek kontol yapmanız daha emin bir yol olabilir.
  4. Lütfen sayfadaki uyarıları dikkatle okuyun. Sayfada çıkan bazı uyarılara “HAYIR” yanıtını vermek aslında hizmetin devam etmesini istediğiniz anlamına gelebiliyor. Eğer hala emin değilseniz hemen TTNET müşteri hattını 444 0 375’den arayıp çıkarıldığınızdan emin olun.

Kaynak: enphormasyon.org

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin