Gmail’e eklenen yeni arama operatörleri ile aramalarınızı hassaslaştırın

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Sağladığı geniş kapasiteli alan ile kısa sürede e-posta kullanım alışkanlıklarımızı değiştiren Gmail’e geçtiğimiz günlerde eklenen yeni arama operatörleri ile e-posta kutunuz içerisinde yaptığınız aramalarınızı daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Gmail'in sunduğu arama operatörleri sayesinde aradığınız e-postalarınıza ulaşmak çok kolay
Gmail’in sunduğu arama operatörleri sayesinde aradığınız e-postalarınıza ulaşmak çok kolay
Var olan diğer operatörlerin yanı sıra yeni eklenen operatörler şöyle:

size: Byte (bayt) olarak belirttiğiniz rakamdan daha yüksek boyutlu e-postaları bulabileceğiniz bu operatör ile size:512000 şeklinde bir arama yaptığınızda 500 KB (1 KB = 1024 bytes) daha büyük boyutlu tüm e-postalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

larger: ve smaller: size operatörüne benzer olan bu iki operatör sayesinde smaller:1M (1MB’den küçük e-postalar), larger:500K (500KB’den daha büyük e-postalar) şeklinde yapacağınız aramalarla istediğiniz boyuttaki e-postalara ulaşabilrsiniz.

older_than: ve newer_than: Gmail arama sonuçlarında yeni ya da eski e-postalarınızı arıyorsanız oldukça işe yarayan bu iki operatörü older_than:2y (iki yıldan daha eski) ya da older_than:5m (5 aydan daha eski) şeklinde kullanabilirsiniz.

Özellikle Gmail disk alanı dolmak üzere olan kullanıcıların çok işine yarayacak bu operatörler ile eski ve artık işinize yaramayacak e-postalarınızı silerek disk alanınızda kolayca yer açabilirsiniz.

Gmail üzerinde kullanabileceğiniz diğer tüm arama operatörlerinin bir listesi için Using advanced search başlığına bakabilirsiniz.

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin