Arkadaşlık sitelerinde konuştuğunuz ancak hiç görmediğiniz karşı cinse aşık olmamak için yapabileceğiniz 3 şey

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Başrollerini Tom Hanks ve Meg Ryan’ın oynadıkları Mesajınız Var filminden bu yana internet aşklarının sayısı bir hayli arttı. Öyleki 2012 Mart istatistiklerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 54 milyon bekar insanın 40 milyonu internet üzerinden aşkı aramak / sevgili bulmak için bir online dating (arkadaşlık) sitesine kayıt olarak şansını denemiş. Şansını deneyenler arasında aradığı aşkı bularak hayatlarını birleştirenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çok.

Elimizde Türkiye için bilimsel sayılabilecek istatistiki veri olmasa da ülkemizde de hergün Facebook, chat, arkadaşlık siteleri, forum siteleri ve hatta oyun odaları sayesinde tanışarak arkadaşlık etmeye başlayan çiftlerin evlendiklerini görmek mümkün.

Peki insanın en temel ihtiyaçlarından olan sevme/sevilme ve cinsellik güdülerini tatmin etmek için çıkılan bu yolculukta online ortamda konuştuğunuz ancak uzak mesafelerden ötürü bir türlü göremediğiniz karşı cinse kendinizi kaptırmamak yani aşık olmamak için neler yapabilirsiniz?
internet-asklari

Gerçekten aşık olup olmadığınızdan emin olun:

İnternet ilişkileri günümüzde sadece metin tabanlı olmaktan çıkıp işin içine skype gibi görüntülü sohbet araçları girmiş olsa da mekandan bağımsız olduğu için gerçeklerden de bağımsızdır. Bu nedenle internet üzerinden görüştüğünüz kişiyle gerçekten aşık olup olmadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Kendinize internet üzerinden bir ilişkiyi sürdürüp sürdüremeyeceğinizi sorun. Çevrenizde internet üzerinden görüştüğünüz kişiden başka zeki ve etkileyici insanlar olup olmadığını sorun.

 İnternet üzerinden tanışıp aşık olduğunuz kişiyle gerçekte tanışıp tanışmayacağınızı analiz edin:

İlk bakışta her ne kadar internet üzerinden yürütülecek uzun mesefe ilişkileri imkansız görünse dahi bir çok insan bu tür bir ilişkiye sahip. Ancak bir süre sonra internet aşkları yüzyüze tanışma zorunluluğunu getiriyor. Tam da bu noktada görüştüğünüz kişinin nerede yaşadığı, gelir düzeyi gibi bir takım noktalar öne çıkıyor. Örneğin kendinize gerçek hayatta karşıma bu gelir düzeyinde biri çıksa birlikte olur muyum ya da gerçek hayatta X yerinde yaşayan biriyle birlikte olur muydum? sorularını sorun.

 Arkadaşınıza danışın:

Hayatınız için bu kadar önemli bir kararı vermeden önce daha önce bu tür bir ilişkisi olmuş bir arkadaşınıza danışmanız faydalı olacaktır. Arkadaşınızla duygularınızı tartışın, aşık olduğunuz kişi hakkında düşündüklerinizi anlatın. Arkadaşınızın dediklerini dinleyin, sorgulayın ve kendinize pay çıkartın. Ancak herkesin kendi tecrübesini paylaştığını ve bu tecrübelerin sizin içinde bulunduğunuz durum için geçerli olmadığını unutmayın!

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin