Google Analytics’ten web sitesi silmek

Son güncelleme tarihi 16/02/2018

Google’ın web sitesi yöneticilerine sunduğu ücretsiz bir araç olan Google Analytics, hem ücretsiz olması hem de site yöneticilerine sağladığı yüzlerce farklı metriği analiz yetisiyle en çok kullanılan web analiz servisi ünvanını elinde bulunduruyor.

Google mühendislerinin üzerinde en çok güncelleme yaptıkları servislerden biri olan Google Analytics’te bir web sitesini (mülk) silmek istediğinizde silme seçeneğini bulmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Daha önce mülk ayarları altında yer alan web sitesi silme seçeneği artık “Görünüm” ya da “View” altında yer alıyor.

Google Analytics hesabınız altında yer alan bir web sitesi ve bu web sitesinin verilerini silmek için hesap bilgileriniz ile Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Google Analytics’te oturum açın

Analytics'ten site silmek: Bir web sitesi silmek için Google hesap bilgileriniz ile Analytics hesabınıza oturum açın

Google Analytics altında yer alan bir web sitesini silmek için Google hesap bilgileriniz ile Analytics hesabınıza oturum açın.

Yönetici bağlantısına tıklayın

Analytics'ten site silmek: Yönetici bağlantısına tıklayarak silme seçeneğini görebilirsiniz

Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra sol alt kısımda yer alan Admin ya da Yönetici bağlantısına tıklayarak site silme işlemi için ulaşmanız gereken menüyü görüntüleyebilirsiniz.

 

Mülk sütununda mülk ayarlarına tıklayın

Analytics'ten site silmek: Silmek istediğiniz web sitesi çöp kutusuna taşınacaktır

Google Analytics üzerinde Mülk sütununda Mülk ayarlarına tıklayın ve açılan menüden Çöp Kutusuna taşı ya da Move to trash can seçeneğine tıklayın.

Site silme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Çöp kutusuna taşıdığınız web siteniz ve içerdiği tüm raporlama görünümleri, çöp kutusuna taşındıktan 35 gün sonra kalıcı olarak silinecek ve bu istatistiklere ulaşmanız bir daha mümkün olmayacak.

Eğer silmek istediğiniz web sitesinin bilgilerine Google Analytics üzerinden ulaşamıyorsanız Düzenleme iznine sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer bu izne sahip değilseniz Google Analytics üzerinden web sitesi silemezsiniz.

Kaynaklar

 

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin