Ekonomik krizde işten çıkarılmaktan korkmayın; kendi ekonomik önlem paketinizi hazırlayın

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Ekonomik krizin etkisini hissettirmeye başladığı bugünlerde yöneticilerden tutunda alt kademede çalışanlara kadar herkes işten çıkarılma korkusuyla yüzleşiyor. Diyelim istenmeyen oldu ve yarın işinize son verildi. Banka hesabınızda kalan paranızla ne kadar idare edebilirsiniz? 10 gün, 1 ay? İngiltere’de bir kaç ay öncesinde yapılan bir araştırma insanarın biriktirdikleri parayla yarın işsiz kalsalar on bir gün geçinebileceklerini ortaya koydu.

Bunun için işinizi kaybetme korkunuzu bir tarafa bırakın ve neler yapabileceğinize bakın. İşte size ekonomik krizde zararlı çıkmamanız için uygulayabileceğiniz bir kaç öneri:

CV’nizi güncel tutun

İşten çıkarılma riskinizi göz önünde bulundurarak CV’nizi güncel tutun. CV’niz üzerindeki tarihleri, çalışma aralıklarını gözden geçirin. Referanslarınız arasında yer alan telefon numaralarını kontrol edin. Unutmayın eğer işten çıkarılırsanız güncel bir CV’nizin olması size zaman kazandıracaktır.

Harcamalarınızı kısın

  • Faturalarınızı gözden geçirin. Telefon harcamalarınızı kısın. Skype gibi internet üzerinden telefon görüşmesi yapabileceğiniz alternatifleri araştırın. Yüklü miktarda elektrik faturası geliyorsa bu ağırlığı akıllı saate geçerek hafifletebilirsiniz.
  • Eğer bir jimnastik salonuna üyeliğiniz varsa ilk iş olarak bunu iptal ettirin. Eğer işsiz kalırsanız jimnastik yapmak için evde bol bol vaktiniz olacak.
  • Sigorta ödemelerinizi gözden geçirin. Gerekirse sigorta planınızı değiştirin.
  • İşe otomobille değil toplu taşıma araçlarıyla gidin. Böylelikle hem ulaşım masrafınızı azaltacak hem de trafik stresinden kurtulacaksınız.

Acil durum hesabı açtırın

Adını acil durum koyduğunuz bir banka hesabı açtırın. Haftada 50 YTL gibi bir parayı bu hesaba transfer edin. 50 YTL küçük bir miktar gibi gelsede altı ayda 1300 YTL yapar ve bu miktar acil durumlarda işinize yarayacak kadar çoktur.

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin