Kitapseverler için sosyal ağ: Goodreads

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Kitap okumayı seviyor musunuz? Yeni kitaplar keşfetmek, ilgilendiğiniz konularda kitap önerileri almak, okuma sürecinizi adım adım takip etmek, kitap kulüplerine üye olmak, sanal bir kitaplık edinmek ve kitaplarla ilgili daha bir sürü bilgiye sahip olmak size ilgi çekici geliyor mu? Eğer cevabınız ‘Evet’ ise, Goodreads tam size göre bir site.

Sitenin kurucusu Otis Y. Chandler, “Bilgi güçtür ve güç okurlar arasında paylaşılan en iyi şeydir.” düşüncesiyle yola çıkarak 2007 yılında kurduğu site, 2011’in Aralık ayında 6.700,000 kullanıcı ve 230.000,000 adet kitaba sahipken, bu sayı bugünlerde 10.000,000’ in üzerinde kullanıcı ve 380.000,000 adet kitap ile kitapseverlere hizmet veriyor. .

Goodreads hem yeni kitaplar keşfetmek hem de yeni arkadaşlıklar edinmek için oldukça faydalı bir site
Goodreads hem yeni kitaplar keşfetmek hem de yeni arkadaşlıklar edinmek için oldukça faydalı bir site

Kitapsevenler sitede, kendi adlarına açabildikleri profil hesapları altında, geçmişten günümüze kadar okudukları kitapları kaydedebilir, onlar hakkında notlar alabilir ve kitapları oylayıp yorum yazabilirler. Aynı zamanda, siteye üye olan başka kullanıcılarla iletişime geçebilir, ilgi alanları aynı olan insanlarla tanışabilir, arkada olarak ekleyebilir ve mesajlaşabilirler.

Site, daha önce okunan kitapları bir kütüphaneci edasıyla okunan kitaplar adı altında bir rafa kaldırarak, şimdi okunan kitap ile ilgili gelişiminizi size gösteriyor ve ileride okumak istediğiniz kitapları da işaretleyerek başka bir raf altında istifliyor. Aynı zamanda, sitenin içerisinde bulunan kitaplardan alınmış olan Quotes (Alıntılar) ve ebooks (e-kitaplar) bölümleri ile kitaplar ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler edinebilir, kopyası bulunan kitapları indirebilirsiniz.

Sitenin ayrıca iPhone ve Android uygulamaları da mevcut. Böylece yolda, okuduğunuz kitap hakkında almak istediğiniz notları da kaydetmeniz mümkün.

Kitapseverler için yepyeni kitaplar ve meraklı kitapseverlerle buluşmanın tam sırası…

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin