Küresel ısınmaya karşı teknolojik bilinç

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Eskiden bir evde iki televizyon olması zenginlik işareti olarak algılanırdı. Gerçi bu durum gazetelerin televizyon promosyonlarından sonra değişse de artık bırakın bir evde iki televizyonu bir zamanların en pahalı cihazı olan bilgisayarlar evin olmazsa olmazları arasına girdi. Evlerin haricinde işyerlerinde en alt kademeden en üst kademeye kadar herkesin emrinde en az bir bilgisayar var.

Gün geçtikçe küresel olarak daha çok ısındığımız şu günlerde çevremiz küresel ısınmadan yakınanlarla doldu taştı. Öyleki küresel ısınmadan çok küresel ısınmadan şikayetçi olanlar konuşulur oldu.

Konuşmak yerine icraata geçmek çok daha mantıklı değil mi? Pekala küresel ısınmaya karşı bilgisayar kullanan bir birey olarak alınabilecek önlemler var. Örneğin:

Bilgisayarınızın güç seçeneklerinden monitörünüzün kapanma süresini 5 dakika kullanılmadığında kapat olarak işaretlerseniz küresel ısınmaya karşı ciddi bir bireysel önlem almış olursunuz.

Bilgisayarınızı uzun zaman kullanmayacaksanız bir zahmet kapatırsanız yine küresel ısınmaya karşı ciddi bir bireysel önlem almış olursunuz.

Eğer yeni bir monitör alacaksanız CRT monitör almak yerine bir LCD monitörü tercih edin. LCD monitörler CRT monitörlere oranla daha az enerji harcarlar.

Eğer yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız ve bu bilgisayarı kişisel kullanımınız için alacaksanız bir tercihinizi bir dizüstü bilgisayardan yana kullanabilirsiniz. Çünkü dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara oranla daha az enerji harcarlar.

Bilgisayarınıza monte ettiğiniz çevre birimlerini kullanmadığınız zamanlarda stand by konumuna almaktansa bu birimleri kapalı tutarak yine ciddi küresel ısınmaya karşı

Eğer yukarıdaki önerileri dikkate alırsanız hem daha az elektirik faturası öder hem küresel ısınmaya bireysel olarak karşı koyar hem de küresel ısınma için imza toplayan sitelere elektronik posta adresinizi kaptırmayarak gelen kutunuzu istenmeyen e-postalara karşı korumuş olursunuz.

İlgili yazılar:
Masaüstü mü laptop mu?
Doğayla bilgisayarın muhteşem uyumu

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin

Yorumlar kapalı.