Programlara ulaşmanın kolay yolu

Son güncelleme tarihi 06/05/2017

Başlat Menüsüyle tanışmamız Windows 95 ile oldu. İlk zamanlar programları açmak için harika bir yol olan Başlat Menüsü, bilgisayara yüklediğimiz programlar çoğaldıkça doldu taştı. Bu haliyle hem geç yüklenen hem de aradığımız programı bulmakta zorlandığımız Başlat Menüsü zaman içinde içinden çıkılmaz bir hal aldı. Başlat –> Çalıştır yolunu izleyerek bir çok programı kolayca açmak mümkün olsa da (örneğin yeni bir word belgesi için çalıştıra winword yazarız ya da hesap makinesi için calc) bu kısa yol her program için işe yaramaz. Bilgisayarınızda yüklü programlara daha kolay ulaşabilmenin daha basit bir yolu var. Bu yol ücretsiz olarak indirebileceğiniz Launchy‘den geçiyor.

launchy

627 KB’lık küçük bir kurulum dosyasına sahip olan Launchy’yi yükledikten sonra bir program açmak istediğinizde Alt + Space (boşluk) tuşlarına basarak (bu tuşlar varsayılan olarak geliyor daha sonra isterseniz değiştirebilirsiniz) Launchy’yi etkin hale getirebilirsiniz. Önünüze gelen kutucuğa çalıştırmak istediğiniz programın ilk bir kaç harfini yazdıktan sonra açmak istediğiniz program büyük bir ihtimalle karşınıza çıkacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey Enter tuşuna basarak programı çalıştırmak. Eğer yazdığınız harfler sonucunda karşınıza birden çok sonuç çıkarsa (tıpkı yukarıdaki imajda olduğu gibi) açılan drop down menüden kullanmak istediğiniz programı seçerek açabilirsiniz. Basit, kullanışlı ve zekice…

Not: Launchy Windows XP için geliştirilmiş bir uygulama, eğer Windows 2000 üzerinde çalıştırmak isterseniz http://www.microsoft.com/downl… adresindeki gdiplus.dll dosyasını çekin Launchy dizinine atın böylece Launchy Windows 2000 ile de sorunsuzca çalışacaktır.

Yazıyı paylaşmak için bir servis seçin